روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سفیر ترکیه با سرپرست وزارت معارف ملاقات کرد

آقای جهاد ارکین سفیر کشور دوست، ترکیه و آقای پروفیسور دوکتور بیرول آککون رئیس بنیاد کشور مذکور با شیخ القرآن والحدیث الحاج مولوی نورالله منیر،  وزیر سرپرست معارف دیدار و در محوریت وضعیت تعلیم و تربیه در افغانستان تبادل نظر نمودند.

نخست وزیر سرپرست معارف، تشریف آوری هیئت را خوش آمدید گفته و روی مشترکات دینی، فرهنگی و مذهبی هردو مملکت روشنی انداخت.

متعاقبا رئیس بنیاد معارف ترکیه در سخنان خویش،  با اشاره مختصر به فعالیت های بنیاد یاد شده، تصریح کرد: بنیاد معارف ترکیه در ۴۹ کشور جهان به صد ها مکتب و هزار ها دانش آموز دارد و در ۸ ولایت افعانستان نیز  ده ها مکتب فعال داشته که  نزدیک به ۶۰۰۰ شاگرد در این مراکز آموزش می‌بینند.

مجموعاً در این مکاتب به تعداد ۱۰۴۵ تن معلمین و کارمندان اداری مصروف کار می باشند.

موصوف اضافه نمود: بنیاد معارف هیچ کدام اهداف سیاسی ندارد؛ بلکه یگانه هدف آن عرضه خدمات معیاری و با کیفیت تعلیمی برای اطفال و جوانان افغان می باشد.

به گفته موصوف ؛ تلاش های ما بر این است تا جوانان تحصیل یافته جهان و بالاخص جوانان افغانستان و ترکیه از توانمندی های تکنالوژیکی و ساینسی خویش را در راستای پیشرفت مردم و ممالک خود استفاده کرده و منحیث انسانان سالم و مفید به جامعه بشری خدمت نمایند.

سپس سفیر ترکیه در افغانستان نیز طی صحبت های شان، یاد آور شد که آنها در جنب ارایه سایر خدمات تعلیمی در افغانستان، در قسمت مشکلات آموزشی و اقتصادی اطفال یتیم نیز برنامه های مطروحه داشته که از وزارت معارف می خواهد به خاطر تطبیق این پروگرام ها سهولت های لازم را مهیا سازد.

در آخر ملاقات وزیر سرپرست معارف از فعالیت های بنیاد معارف کشور ترکیه به نیکویی یاد آور شده، افزود: امارت اسلامی مسئولیت سرپرستی کشوری را به دوش دارد  که به اثر جنگ های جهار دهه اخیر شدیدا آسیب دیده و در جریان این جنگ ها، نظام تعلیمی این کشور نیز از لحاظ کمی و کیفی صدمات جبران ناپذیر متحمل شده است.

موصوف تصریح کرد: وزارت معارف می خواهد تا برای ملت خود خدمات تعلیمی معیاری و متوازن ارایه داشته و از جریان آموزشی به صورت منظم نظارت کند، محیط مناسب و تسهیلات لازم فعالیت های تعلیمی را برای موسسات و نهاد های کمک رسان جهانی فراهم نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید