روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

افزایش بهای مواد سوختی در کشور باعث نگرانی  شهروندان شده است

میرمسجدی عزیزی
هر سالی که ماه های میزان و عقرب به  پایان می رسد زمزمه ها برای سردی هوا و تیره شدن فضای زندگی  برای ۹۸ در صد از شهروندان کابل که  معاش شان به اندازه  بخور و نمیر است بلند می شود  و همچنان تعداد زیادی ازهموطنان ما بیکارو بی روزگار بوده و شب و روز خود را با عالمی از مشکلات سپری میکنند و
بلند رفتن بهای مواد سوختی و ارتزاقی در کشور باعث نگرانی زیاد شهروندان ما شده است.
روز بروز نرخها ی  مواد سوختی و ارتزاقی سیر صعودی خود را می پیماید. بررسی ها و احصائیه ها نشان میدهد که شاخص عمومی افزایش قیمت ها طی چند ماه اخیر به اندازه بیشتر از حد تصور است .
این در حالیست که پس از سرنگونی نظام جمهوریت و پیروزی امارت اسلامی افغانستان، نهادهای بین‌المللی کمک های خویش را برای مردم افغانستان کاهش داده و همچنان ایالات متحده امریکا پول های مردم افغانستان را در بانک ها مسدود ساخته است که این کار خلاف تمامی موازین اسلامی ،انسانی و بشر دوستانه جهانی می باشد.
فعلآ  گر سنگی ،فقر،بیکاری و بیماری مردم را به ستوه آورده‌است،امریکا که در طول دو دهه جنایت کرد و کشورما را به نابودی سوق داد، به ادامه آن جنایت، امروز پول های مردم بیچاره و فقیرافغانستان را منجمد ساخت و کمر اقتصاد کشور را شکستانده است.
در بیست سال گذشته تماماً شعار سرداد، حکومتداری،حقوق بشر،دموکراسی، عدالت،پیشرفت و ترقی همه اش دروغ بود و فریب،حالا که روی سیاه تاریخ شد از این بیعد دست از سر مردم بیچاره ما بردارد و مردم افغانستان رابه هلاکت سوق ندهند.بگذارند مردم آرام و آسوده تحت حاکمیت امارت اسلامی افغانستان زندگی کنند.
وزارت صنعت و تجارت که مسئولیت واردات مواد نفتی و گاز مایع را دارد و چندی پیش قرارداد مواد سوختی را با مسئولین مسکو امضا نمودند باید این مواد قبل از فرا رسیدن زمستان و سرد شدن هوا به افغانستان وارد شودکه با فرارسیدن زمستان بتواند
روی نرخها اثر گذار باشد اما باتاسف کمتر از طریق این نهاد ها به چشم می خورد. در چنین شرایط خانواده ها و مامورین دولت با معاش کم و با بالا رفتن   مواد سوختی که اکنون یک بوجی زغال بلوط پنچ سیره ۱۳۵۰ افغانی یک سیر چوب بلوط ۱۰۰ افغانی یک خروار زغال سنگ کنده به ۱۲۰۰  الی ۱۴۰۰ افغانی یک کیلو گاز مایع ۷۰ الی ۷۵ افغانی،  یک لیتر تیل پطرول به ۷۸  افغانی و یک لیترتیل دیزل به ۹۷ افغانی، بفروش میرسد مردم ما در حالت پریشانی و نگرانی به سر می برند، زیرا آنان برای خریدن مواد مورد ضرورت شان چیزی بدست ندارند و این کم توجهی مسئولین در برابر شهروندان ما می باشد.
الحمد لله حالا که امارت اسلامی پیروز شده صلح و امنیت در سراسر کشور تامین شده شاهراه های اکمالاتی بروی رفت و آمد موترهای باربری باز بوده و هیچگونه اذیت و آزار نیست که مانع رفت و آمد موتر ها شود.زیرا مجاهدین امارت اسلامی افغانستان عام و تام امنیت راه ها را تامین کرده اند و باجگیری که  در دوران حکومت پیشین بود  حالا نیست پس چراقیمت های مواد سوختی و ارتزاقی به آسمان رسیده است، مردم چه بخورند و چه کاری کنند؟
اگر وضعیت اینگونه ادامه پیدا کند منتظر یک فاجعه انسانی خواهیم بود که هیچ انسانی از آن جان سالم بدر نخواهد برد.این در حالیست که سازمان ملل متحد و برخی از نهادهای جهانی هشدار داده اند که بیشتراز نیمی ازافغانها با گرسنگی شدید و کمبود مواد سوختی و غذایی روبرو اند.این نهاد گفته است: اگر به مشکل فقر و گرسنگی رسیده گی نشود ممکن است فاجعه بشری در زمستان پیش رو رخ دهد.
عزیز محمد که کارمند در یکی از اداره های خصوصی بود، با سقوط حکومت گذشته، بیکار شده است.وی چنین اظهار داشت:
خودم نان آ ور خانه هستم و باید مصارف زندگی خانواده ام را تامین کنم.
وی در حال حاضر بیکار است و توانایی تامین ضرورت خانواده اش را ندارد از مسولین امارت اسلامی افغانستان می خواهد که چاره یی برای نبود کار بسنجند و مردم را از این معضل نجات دهند.
وی افزود:از یک طرف آمد آمد زمستان و از طرف دیگر بلند رفتن بهای مواد
سوختی و از سوی دیگر نبود کار سخت مارا نگران ساخته است.وی از مسئولین امور تقاضا دارد که برای توزیع زغال سنگ کمیته ویژه باید ایجاد شود  وآن را به قیمت تعیین شده برای شهروندان کابل توزیع نمایند و مسئولین هم باید در بازار عمده فروشان را نظارت کنند.
وی علاوه نمود:در سال‌های گذشته نبود یک میکانیزم دقیق و شفاف برای کنترول قیمت ها در بازارموجود نبود و این علت  سبب می شد که تاجران و عمده فروشان با استفاده از فرصت و سردی هوا بهره برداری های نا سالم کنند و آن ها به خواست خود شان نرخ می گذاشتند. خوشبختانه با پیروزی امارت اسلامی با استفاده از تجارب گذشته باید نگذارند که قیمت ها را فروشنده ها تعیین کند.
میلاد شکوری  یکتن دیگر از شهروندان کابل چنین اظهار داشت:
با استقرار امارت اسلامی افغانستان در سراسر کشور به فضل خداوند مهربان امنیت تامین شده است و از نبود امنیت هیچگونه مشکلی نیست.
وی افزود:یگانه مشکل من گرسنگی ،فقر و بیکاری می باشد من پنج طفل قد و نیم قد خودرا سرپرستی می کنم وبرای زمستان تا هنوز زغال و چوب سوخت نگرفتم
فعلا دربازار قیمت مواد سوختی  افزایش یافته است از یک سو نبود معاش کافی واز سوی دیگر افزایش قیمت مواد سوختی مردم غریب وبیکار را سخت متاثر ساخته است من توانایی خرید آنرا ندارم وحیران هستم که چه کاری کنم.؟وی افزود:اگر قیمت ها در بازار کنترول نشود تشویش و نگرانی های مردم بیچاره زیاد می شود .
قسمی که تا فعلاً قیمت های مواد سوختی و ارتزاقی با سرد شدن هوا افزایش یافته است. امیدوارم که مسئولین وزارت صنعت و تجارت بهای زغال سنگ را نظارت کنند و به قیمت تعیین شده در نقاط مختلف شهر کابل آنرا توزیع نمایند.
چنانکه اخیرآ ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزراء در امور اقتصادی امارت اسلامی افغانستان گفته بود که کمیته ویژه را برای نظارت از افزایش قیمت مواد سوخت به ویژه زغال سنگ در زمستان پیشرو ایجاد کرده است .بر اساس این اظهارات  قیمت یک تن زغال سنگ ۹۰۰۰ افغانی تعیین شده است .انتظار می‌رود که پیش از آمدن زمستان ۴۰۰ تن زغال سنگ در چهار نقطه شهر کابل ذخیره شود .همچنان گفته شده که این قیمت توسط کمیته کنترول مواد سوخت و توسط معاون دوم در امور اقتصادی تعیین شده است وباید هر چه زودتراین کمیته بکار خویش آغاز نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید