روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

امریکا و فرهنگ پیمان‌شکنی‌

امریکا کشوریست که پیوسته پیمان‌شکنی می‌کند و در هیچ‌تعهدی، وفادار نیست و ایستادگی ندارد.

یک سال قبل از امروز امریکا با امارت اسلامی افغانستان عهد بست و توافقنامه‌ای را به امضا رساند، اما پس ازآن، جانب امریکا چندین‌بار عهدشکنی‌ کرده و بندهای مهم این توافقنامه را نقض نموده است.

یکی از بندهای توافقنامه، احترام به تمامیت ارضی افغانستان است و امریکا نه‌تنها که حق ندارد در حریم افغانستان تجاوز و یا حمله نظامی نماید، بل‌که مکلف است به حریم کشور ما احترام بگذارد.

اما متاسفانه امریکا به این بند توافق‌نامه اهمیت نداده و خلاف اصول توافقنامه و قوانین جهانی و بین المللی هر روز حریم هوایی افغانستان را نقض می‌کند و طیاره‌های بی‌سرنشین امریکا به تجسس و گشت‌زنی ادامه می‌دهند و همچنان پول افغانستان که مال ملت افغانستان است، را در گرو گرفته است و نمی‌گذارد که ملت فقیر افغانستان ازآن به درستی استفاده نمایند.

این کارها نشان می‌دهد که امریکا در تعهدات خود وفادار نیست و پیمان‌شکنی و خلاف‌ورزی جزءِ از فرهنگ آن می‌باشد.

این تخلفات واضح و آشکار، احساسات ملت را نیز برانگیخته است و تمام اقوام ساکن در کشور این عمل شنیع امریکا را با یک صدا تقبیح می‌کنند و این کار را خلاف اصول جهانی و جفای بزرگی در حق ملت رنجدیده‌ی افغانستان می‌دانند.

ملت افغانستان این را به درستی می‌دانند که امریکا شکست سختی را متحمل شده است و دیگر در افغانستان نمی‌تواند حضور نظامی پیاده و زمینی داشته باشد، اما می‌خواهد این شکست را با نقض حریم هوایی و گشت‌زنی پهپادها توجیه کند و بر روی رسوایی و شکست مفتضحانه‌ی خویش پرده بیفگند.

به هرصورت، تجاوز تجاوز است و قابل توجیه نمی‌باشد، مردم افغانستان از ملل متحد، جامعه جهانی و نهادهای حقوق‌بشری می‌خواهد که جلو امریکا را بگیرند و نگذارند که این هیولا به شکل وحشیانه و لجام‌گسیخته عمل نماید.

در غیر آن، ملت افغانستان این گونه تخلفات صریح و حملات نظامی را قابل قبول و تحمل نمی‌دانند و در مقابل این عمل‌کرد غیر منطقی و ظالمانه‌، واکنش جدی نشان خواهند داد و انتقام این‌ تجاوزات را به نحوی از انحا، ازاین خون‌آشام تاریخ خواهند گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید