روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

یوناما: شمارتلفات غیرنظامیان نسبت به ده سال گذشته افزایش یافته است

درگزارشی که دیروز از سوی دفتر  نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان به نشر رسیده، آمده است که نزدیک به ۱۷۰۰ نفر در شش ماه اول سال روان میلادی  در افغانستان کشته شدند و ۳۴۲۰ دیگر نیز زخم برداشته اند. بربنیاد این گزارش تازه یوناما یا دفتر سازمان ملل متحد در کابل، با ‌آن‌که شمار کشته‌گان درشش ماه اول سال روان میلادی افزایش یافته است، اما شمار زخمی‌ها در این سال کاهش داشته است. سازمان ملل متحد هم‌چنان گفته است که شمار کشته‌های رویدادهای هراس‌افگنی نسبت به سال گذشته ۱ درصد افزایش است، اما شمار زخمی‌ها در شش ماه نخست امسال، نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش یافته است. این گزارش می‌رساند که در جریان شش ماه نخست امسال میزان تلفات کودکان و زنان نسبت به سال‌های پیش‌، از جمله نسبت به یک سال گذشته، ۱۵ درصد کاهش یافته است.

یافته های دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان نشان می‌دهد که درشش ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۱۷۰۰ غیرنظامی کشته شدند که از این میان ۷۸۵ مرد، ۵۴۴ خانم  و ۳۶۳ کودک هستند. یوناما هم‌چنان گفته است که امسال ۳۴۳۰ غیرنظامی درجریان جنگ‌ها زخم برداشته است که از این میان ۲۰۵۱ مرد، ۳۸۷ بانو و ۹۹۲ تن دیگر کودکان هستند.

در این گزارش آمده است که گروه‌های تروریستی مسئول ۶۷ درصد تلفات غیرنظامیان هستند. از این میان داعش مسئول ۵۲ درصد و جنگ‌جویان طالب نیز مسئول ۴۰ درصد تلفات غیرنظامیان هستند.

یوناما تأکید کرده است که حملات انتحاری عامل ۲۸ درصد تلفات غیرنظامیان بوده است و ۲۹ درصد دیگر غیرنظامیان نیز در نتیجه جنگ‌های زمینی کشته و زخمی شدند.

مواد انفجاری، قتل‌های هدفمند و حملات هوایی عوامل دیگر تلفات غیر نظامیان اند که در این گزارش یوناما به آن اشاره شده است.

در گزارش تازه دفتر سازمان ملل در کابل، نیروهای طرفدار دولت که شامل نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی هستند، مسئول ۲۰ درصد تلفات غیر نظامیان شناخته شده اند.

سازمان ملل متحد در این گزارش از نظامیان پاکستانی نیز یاد کرده است که حملات موشکی آنان در ولایات مختلف افغانستان سبب ۳ درصد تلفات غیرنظامیان افغانستان شده است.

یوناما گفته است که در این گزارش به جز حمله انتحاری در ولایت ننگرهار، دیگر تلفاتِ که در جریان آتش بس حکومت افغانستان با طالبان صورت گرفته باشد، ثبت نشده است.

دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در کابل از گروه‌های هراس‌افگن خواسته، قوانین جنگی را مراعات کرده و از کشتار غیرنظامیان در افغانستان خودداری کنند.

یوناما درحالی از افزایش تلفات غیرنظامی نسبت به ده سال گذشته در افغانستان خبرداده است که چندی پیش وزارت دفاع امریکا گفته بود، تلفات غیرنظامیان افغان نسبت به یک‌سال گذشته ۷۳ درصد افزایش یافته است.

پنتاگون پیش از این اعلام کرده بود که با وجود پیشرفت‌های چشم‌گیر در بخش‌های نظامی و سیاسی، اما هنوز هم مشکلات افغانستان از جمله در بخش افزایش تلفات غیرنظامیان پابرجا است.

ممکن است شما دوست داشته باشید