روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

گفتگوی نمایندگان ایران، پاکستان، چین و روسیه در باره صلح افغانستان

وزارت خارجه ایران اعلام کرده که نمایندگان ویژه کشورهای ایران، پاکستان، چین و روسیه در مورد افغاستان با همدیگر گفتگو کرده‌اند.
وزارت خارجه امریکا نیز اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان عازم دوحه و کابل شده است. بر اساس اعلام این وزارت قرار است خلیلزاد در دوحه با رهبران طالبان دیدار و بعد به کابل سفر کند. او با طرف‌های درگیر درباره اجرایی شدن موافقت نامه صلح امریکا و طالبان، کاهش خشونت و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی صحبت خواهد کرد.
در بیانیه‌ای که وزارت خارجه ایران نشر کرده، آمده که است که این جلسه روز دوشنبه ۲۹ ثور به صورت مجازی و از طریق آنلاین برگزار و طرف‌ها در مورد وضعیت جاری در افغانستان و روند صلح و آشتی در آن کشور تبادل نظر کرده‌اند.
وزارت خارجه ایران نتایج این تبادل نظر را نشر کرده که شامل این موارد است. شرکت کنندگان «بر احترام خود به حق حاکمیت، استقلال و وحدت ارضی افغانستان و تصمیم مردم آن کشور در تعیین مسیر تحولات آینده شان» تصریح کرده اند.
در این نشست از توافق بین رهبران دو جناح سیاسی اصلی استقبال شده و شرکت کنندگان افزوده‌اند که «امیدوارند این تحول مهم آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را تسریع کند.»
شرکت کنندگان گفته اند که «از روند صلح و آشتی با مالکیت و هدایت افغانستان حمایت نموده و باور دارند مذاکرات فراگیر بین‌الافغانی تنها راه تحقق آشتی ملی و پایان سریع منازعه طولانی خواهد بود.»
شرکت کنندگان از تمام گروه‌های قومی و احزاب افغانستان، به شمول طالبان خواسته‌اند که از فرصت‌ها برای اقدام جهت فراهم کردن شرایط آغاز هر چه سریعتر مذاکرات بین‌الافغانی استفاده کنند.
در این نشست همچنین گفته شده که برای رسیدن افغانستان به صلح جامع و پایدار در آینده نزدیک، آنان با احترام به قانون اساسی افغانستان و حقوق اساسی زنان و گروه‌های قومی و مذهبی از این روند حمایت می‌کتند.
شرکت کنندگان افزوده‌اند که پیامدهای تحولاتی که منجر به خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌شود را از نزدیک مورد توجه قرار می‌دهند. از نیروهای خارجی می‌خواهند به شیوه منظم و مسئولانه خارج شوند به نحوی که شرایط در افغانستان انتقال بدون مشکل را تجربه کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید