روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

گفتگوی تیلفونی وزرای امور خارجه افغانستان و قزاقستان

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه کشور، طی تماس تیلفونی با مختار تیلی بیردی، وزیر امور خارجه قزاقستان صحبت و تبادل نظر نمودند.
در ابتدا طرفین انتخاب یکدیگر را به حیث وزرای خارجه به همدیگر تبریک گفته و از همدیگر دعوت نمودند تا بعد از پایان وضعیت موجود کرونا، به کشورهای یکدیگر سفر نموده و ملاقات‌های رو در رو داشته باشند.
در آغاز، ضمن قدردانی از مساعدت چهار قلم کالای ضروری آرد، گندم، روغن و ماکارونی در شرایط دشوار مبارزه با کرونا از آن کشور، اتمر در مورد توسعه تجارت، مصونیت غذایی و انرژی نیز صحبت نمود. اتمر در مورد امضای تفاهم‌نامه بین دو کشور به منظور تسهیل و عادی سازی واردات برخی کالاها به ویژه گندم صحبت نموده و پیشنهاد نمودند تا شرایط صادرات کالای زراعتی افغانستان نیز به آن کشور فراهم شود. پیشنهاد اتمر مبنی بر وارد نمودن انرژی برق از قزاقستان از یک مسیر اقتصادی مورد تأیید قرار گرفته تفاهم به عمل آمد، تا در کمیسیون‌های دوجانبه حکومتی برعلاوه این موضوع بحث ایجاد مسیر ترانسپورت کالا از طریق ازبکستان به قزاقستان نیز مورد بررسی قرار گیرد.
در ادامه دو طرف در مورد آخرین تحولات پروسه صلح، تلاش‌ها برای ایجاد تفاهم و اجماع منطقه‌یی به ویژه نقش گروه تماس سازمان شانگهای و کشورهای آسیای مرکزی در آوردن صلح، چگونگی جلب حمایت کشورهای حامی‌افغانستان از روند صلح، برقراری آتش بس بشردوستانه و آغاز بدون قید و شرط مذاکرات بین‌الافغانی، تبادل نظر نمودند.
تیلی بیردی ضمن ابراز علاقمندی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی میان دو کشور، از روند صلح افغانستان حمایت کرده و اعلام آمادگی نمود تا از طریق سازمان شانگهای و کشورهای آسیای مرکزی نیز در این زمینه همکاری نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید