روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

گسترش وحشتناک کرونا در افغانستان

هرچند که از زمان شیوع ویروس کشنده کووید۱۹ یا کرونا در افغانستان، دولت به ویژه وزارت صحت عامه تلاش‌ها و اقدامات جدی را برای پیشگیری از گسترش آن در کشور از قرنطین بزرگ شهرها تا بستن دروازه‌های مکاتب، مدارس و پوهنتون‌ها و ممانعت از هر نوع اجتماع مردمی روی دست گرفت، اما با آنهم این ویروس خطرناک با گذشت هر روز مانند هیولایی زبانه می‌کشد و سایه شوم خود را در ولایات مختلف می‌گستراند و از همه حتی داکتران که خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارند، یکسره قربانی می‌‌گیرد؛ چنانکه آمار رسمی وزارت صحت عامه تا دیروز بیانگر ۱۰۹۲ مبتلا و ۳۶ تن کشته از اثر ویروس کرونا در کشور می‌باشد که این امر حکایت از گسترش وحشتناک کووید۱۹ در افغانستان دارد.
آنچه که بر نگرانی نهادهای صحی از گسترش روزافزون ویروس کرونا افزوده است، بی‌اعتنایی مردم به هشدارهای حکومت و توصیه‌های وزارت صحت عامه می‌باشد؛ زیرا مردم به جای اینکه دوران قرنطین را رعایت نموده در خانه‌های شان بمانند، برعکس برخی از هموطنان به گشت و گذار در شهرها و تفریحگاه می‌پردازند که این امر خود یکی از دلایل اصلی شیوع و سرایت آن از افراد مبتلا به سایر هموطنان می‌باشد.
اخیراً وزارت صحت عامه و در مجموع حکومت برای قناعت مردم از رعایت رهنمودهای صحی و تطبیق درست قرنطین در شهرها مجبور شد از علمای دینی طلب کمک نماید، که علمای کرام نیز بنابر مسئولیت دینی و میهنی که دارند به این ندای حکومت پاسخ مثبت داده و از طریق رسانه‌ها، منابر و امکانات دست داشته به بیان رهنمودهای دین مقدس اسلام پیرامون امراض واگیر از جمله کرونا دست به کار شدند و هر کدام برای آگاهی هموطنان از مضررات ناشی از این ویروس کشنده و خطرناک و رعایت رهنمودهای صحی خاصتاً حفظ الصحه شخصی، خانوادگی و محیطی اقدام نمودند.
از آنجایی که علما در افغانستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار اند، امید است که مردم خطرات ویروس کرونا را جدی بگیرند، تا هرچه زودتر به توفیق الهی و زحمات نهادهایی که برای مهار این ویروس تلاش دارند، سایه شوم این مرض مهلک و ساری از سرزمین ما و تمام جهان برداشته شود و مردم بتوانند به زندگی عادی و روزمره خویش باز گردند.
زیرا هرقدر در برابر ویروس کرونا بی‌تفاوتی اختیار کنیم به همان اندازه از جهات مختلف زیانمند خواهیم شد، چون در حال حاضر فقر اقتصادی مردم را رنج می‌دهد و با گذشت هر روز به کاروان بیکاران افزوده می‌گردد. خلاصه از هر بُعدی که به آن بنگریم، دولت سکتور خصوصی و در کُل مردم افغانستان در مسیر عقب‌گرد قرار می‌گیرند. هرچند که فقر اقتصادی را می‌توان جبران کرد، اما فقر علمی که بر اثر مسدود ماندن مراکز علمی و دانشگاهی کشور را تهدید می‌کند جبران ناپذیر خواهد بود.
تجربه برخی از کشورها نیز نشان داده است، یگانه راه مقابله و مبارزه با ویروس همه‌گیر کرونا رعایت حفظ‌الصحه، اجرای به موقع دستورالعمل‌های صحی و پرهیز از هرنوع اجتماعات مردمی است، امیدواریم که مردم عزیز ما این نکات را جداً در نظر داشته باشند، تا سلامتی خود، خانواده و همه را تضمین نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید