روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

کودکان زرنگ تر از آن هستند که ما فکرش را می کنیم

محمد یعقوب کوهکن

عده یی از پدران و مادران وقتی می بینند فرزند کوچک شان به حرف های آنان در لباس پوشیدن یا در جمع کردن وسایلش و … توجهی نمی کند و به ساعت تیری  یا بازی های کودکانه ادامه می دهد،  به طور معمول اگر قبل از انجام کاری گفته خود را ۴ ، ۵ یا ۶ مرتبه تکرار کنید، کودک می آموزد که نباید گوش دهد.  کودک ها زرنگ تر از آن هستند که ما فکرش را می کنیم. آنها ارزش زمانی که برای اولین مرتبه او را صدا می کنید و زمانی که واقعاً با او کار دارید را می دانند و احتمالاً از ۵ یا ۱۰ دقیقه اضافی استفاده کرده و به بازی خود ادامه می دهند.

اگرچه هنگامیکه کودک، خود را به نشنیدن زده و یا حرف تان را جدی نمی گیرد، بسیار ناراحت کننده است، ولی کودکان ۴-۳ ساله از این که می توانند با بی اعتنایی و گوش ندادن، والدین را عصبانی نمایند، احساس قدرت می کنند. پس با این قضیه به طور شخصی برخورد نکنید. کودکان در این سن نمی خواهند که بد و بی ادب باشند، آنها فقط می خواهند استقلالیت خود را نشان دهند.

برخی از مسائل را برای فرزندتان شرح دهید . مثلا کودکان هنگامی که به آنها دستور داده می شود،  سر به لجبازی می گذارند. به جای آن که بگویید، چطور جرأت نمودی سنگها را پرتاب کنی!، بگویید: سنگ برای پرتاب کردن نیست، توپ را پرتاب می کنند. بدین طریق بر روی رفتارش تأثیر گذاشته و راه چاره ای را بدون پرخاشگری به او ، یافته اید.

مطالب را به سادگی عنوان نمایید ، یعنی به جای حرف زدن جدی ،  به نرمی ولی با قاطعیت حرف بزنید . به این طریق او یاد می گیرد که راجع به هر کاری که باید انجام دهد، نخست فکر کند بدون آن که نیازی به سرزنش و ملامت برای فراموش کاری یا گوش ندادن باشد.

از فرزند خود بخواهید که مطالب مهم را تکرار کند. این روش موقعی مفید خواهد بود که می خواهید فرزندتان نتیجه ی کاری را بفهمد. بگویید : باید وسایل بازی هایت را قبل از غذا خوردن جمع کنی ، می خواهم بدانم کی اسباب بازی هایت را جمع می کنی؟

یک ارتباط واقعی با کودک تان برقرار سازید. چنانچه فرزند تان مصروف فعالیتی گردیده، به آرامی دست به شانه او زده تا متوجه شما گردد. از او بخواهید موقعی که صحبت می کنید به شما نگاه کند، اگر کودکان تان با چشم ارتباط  برقرار می سازند، برایش بسیار سخت است که لجبازی نماید.

داشتن تقسیم اوقات برای هر کودک ضروری است . چنانچه صبح ها  سخت ترین زمان در روز است. به او مسئولیت داده و با کمک اش جدولی از تمام کارهایی که باید انجام دهد تهیه کنید.

(برس نمودن دندان ها، شستن صورت، لباس پوشیدن، خوردن صبحانه و پوشیدن بوت ها). بسیاری از کودکان دوست دارند که جدول تقسیم اوقات را بررسی کرده و موفقیت خود را اعلام نمایند.

به او توجه کامل داشته باشید.چنانچه می خواهید او به حرفهای شما گوش دهد، باید به گفته هایش گوش دهید. هنگامی که مصروف کاری هستید ، به ملایمت بگویید : (عزیزم، اکنون مشغول انجام کاری هستم، اما دوست دارم که به گفته هایت گوش دهم. بعد از پنج دقیقه پیشت می آیم و به حرفهایت گوش می کنم.) به علاوه، به آنچه که او می گوید اهمیت دهید. چنانچه می گوید که خنک خورده است ، نگویید : اینجا آنقدرها هم سرد نیست. بگویید: بیا برویم و لباس گرمت را برداریم.

بی جهت نگران نشوید. اکثر کودکان کوچک که در گوش دادن با مشکل مواجه بوده و بعضی اوقات بی قرار می شوند، با کمبود توجه روبرو هستند. افرادی با این مشکل، این رفتارها برای شان عادت شده است. بنابراین چنانچه این بی توجهی در زندگی روزمره اش تأثیر گذاشته است، باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

به خاطر داشته باشید، در این زمینه کودکان با بزرگان واقعاً فرقی ندارند. کودکان می خواهند مثل شما، هنگام انجام کاری، کسی مزاحم شان نشود. این مسئله مانند این است که کتاب جالبی را در دست دارید و حاضر نیستید لحظه ای آن را کنار بگذارید . در این شرایط شخصی می خواهد شما را وادار به انجام کار دیگری کند. بنابراین اگر می خواهید فرزندتان به آنچه که گفته می شود، دقت کرده و آن را انجام دهد، صبور و با توجه باشید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید