روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کمیسیون انتخابات: نتایج ابتدایی ۳ ولایت باقیمانده در هفته جاری اعلام می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، تمام نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه در هفته جاری اعلان می‌گردد.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی این کمیسیون دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت، در آغاز هفته جاری نتایج ابتدای ولایات پکتیا و بغلان و در پایان همین هفته نتایج ابتدایی کابل و حوزه کوچی‌ها اهل هنود و سکهـ‌ها نیز اعلان می‌گردد.

وی گفت: “تلاش ما اینست که در اوایل هفته جاری دو ولایت بشمول پکتیا و بغلان را اعلان کنیم و تا آخر هفته جاری بتوانیم نتایج ولایت کابل حوزه کوچی‌ها و حوزه اهل هنود و سکهـ را اعلان کنیم.”

ابراهیمی این سخنان را در حالی بیان می‌کند که قبلاً بار‌ها در این زمینه تعهد شده بود اما تا اکنون این روند نهایی نشده‌است.

این در حالیست که مردم، جامعه مدنی و نهادهای ناظر انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات را بخاطر تأخیر در اعلان نتایج ابتدای ولسی جرگه متهم به بی‌کفایتی و ضعف مدیریت می‌کنند.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، با در نظر داشت برخی شکایات، مشکلات و شفافیت در این پروسه نتایج ابتدایی به طور مقطعی اعلان می‌گردد.

تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات نتایج ابتدایی ۳۰ ولایت را اعلان کرده‌است.

قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه ۲۸ و ۲۹ میزان بتاریخ ۱۹ عقرب سال جاری اعلان گردد.

در عین حال کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید، تا کنون در پیوند به اعلان نتایج ابتدایی ولسی جرگه بیشتر از ۲۰۰۰ شکایات نزد آنان ثبت شده‌است.

نصیر فیاض یکتن از کمیشنران این کمیسیون روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، به بخش بزرگ این شکایات رسیدگی شده‌است.

وی گفت:”در ارتباط لیست ابتدایی ۲۱۳۷ شکایات جمع شده و دفاتر ولایتی ما به قسمت بزرگ آن رسیدگی کرده و مرحله استینافی آن عنقریب در اواسط همین هفته آغاز می‌شود.”

در عین حال کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید، این فیصله نهایی نبوده و این کمیسیون در این مورد مشوره‌ها را با احزاب سیاسی، جامعه مدنی نهادهای ناظر انتخاباتی، حکومت و جامعه جهانی آغاز کرده‌است.

ممکن است شما دوست داشته باشید