روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

کمیسیون انتخابات به ۸۹ عضو جدید مجلس نمایندگان اعتبارنامه انتخاباتی داد

کمیسیون مستقل انتخابات کشور دیروز به ۸۹ عضو جدید مجلس نمایندگان از ۱۰ ولایت و حوزه انتخاباتی اهل هنود اعتبارنامه‌ای انتخاباتی توزیع کرد.

حواعلم نورستانی، رئیس این کمیسیون امروز در مراسمی که به همین منظور در کابل دایر شده بود، گفت که این افراد از حوزه‌های انتخاباتی ولایت‌های بادغیس، بلخ، پکتیا، تخار، هرات  غور، هلمند، قندهار، ننگرهار  لوگر و اهل هنود در مجلس هفدهم نمایندگی می‌کنند.

خانم نورستانی هم‌چنان افزود که در جمع نمایندگان این ۱۰ ولایت، ۴۴ نماینده‌ی زن نیز شامل اند.

پیش از این حدود دو‌ونیم ماه پیش (۲۰ دلو) اعضای پیشین کمیسیون مستقل انتخابات به ۸۰ عضو مجلس هفدهم، اعتبارنامه‌ی انتخاباتی داده بودند که شامل ۱۸ ولایت کشور می‌شد.

این ولایات شامل ولایت‌های بامیان، دایکندی، جوزجان  ارزگان، لغمان، کاپیسا، زابل  پنجشیر، پروان، خوست، سمنگان  بدخشان، فاریاب، سرپل، فراه  قندوز، نیمروز و نورستان می‌شود.

این در حالی است که پس از شش ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی در کشور تا کنون نتایج شش حوزه انتخاباتی اعلام نشده و قرار است که تا یک روز دیگر مجلس نمایندگان از سوی ریاست‌جمهوری کشور افتتاح شود. از سویی هم، شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی حوزه انتخاباتی کابل که در نتایج ابتدایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برنده اعلام شده بودند، دیروز چهارشنبه در یک گردهمایی اعلام کردند که پارلمان جدید نباید بدون حضور نمایندگان کابل افتتاح شود.

این نامزدان خواهان اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و دیگر ولایات باقی‌مانده شدند.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت قندهار به تاریخ ۵ عقرب برگزار شد. انتخابات در ولایت غزنی بنا بر دلایل سیاسی تا کنون برگزار نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید