روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کمک پانزده میلیون دالری دولت امریکا برای جلوگیری از ویروس کرونا در افغانستان

کرین دیکر، معاون سفیر امریکا در کابل، در یک گفتگوی ویدیویی که بعد از ظهر دیروز با استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس کمیته ملی اضطراری مقابله با ویروس کرونا داشت، از کمک پانزده میلیون دالری دولت امریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در افغانستان خبر داد.

به گفته معاون سفیر امریکا در کابل و رئیس اداره انکشافی امریکا در افغانستان که وی نیز در این دیدار ویدیویی حضور داشت، ده میلیون دالر برای تداوم نظارت بر روند جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تداوی بیماران مبتلا به کرونا در افغانستان، ارتقای ظرفیت لابراتواری، تهیه لوازم طبی، کمک به مردم در جهت رعایت موارد بهداشتی و کمک به روند تطبیق قرنطین به مصرف می‌رسد. به گفته وی همچنین قرار است که مبلغ پنج میلیون دالر دیگر برای کمک‌های بشر دوستانه برای افغانستان مساعدت گردد.

خانم دیکر معاون سفیر امریکا در کابل همچنین گفت که مبلغ پنجصد هزار دالر دیگر از سوی وزارت خارجه امریکا برای کمک به برنامه‌های جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محابس و توقیف‌خانه‌های افغانستان اختصاص داده شده است.

این دو مقام سفارت امریکا در کابل اظهار داشتند که به تاریخ ۲۴ ماه مارچ یک محموله از مواد شوینده و ماسک توسط دفتر اداره انکشافی امریکا در افغانستان به محلات سلب آزادی توزیع شده و قرار است در آینده نیز محمولۀ دیگری شامل لباس‌های محافظتی، ماسک، مواد شوینده و مواد ضد عفونی‌کننده برای کمک به زندانیان و محلات سلب آزادی افغانستان در اختیار آنان قرار گیرد.

معاون سفیر امریکا اطمینان داد که تلاش می‌گردد همه این کمک‌ها به عنوان بخشی از اقدامات دولت امریکا در هماهنگی با دولت افغانستان برای پاسخ به نیازها و اولویت‌هایی که از طرف دولت تعیین می‌گردند به مصرف برسند.

استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در این تماس ویدیویی از کمک دولت و مردم امریکا با مردم ودولت افغانستان و همچنین از تلاش‌ها و فعالیت وزارت خارجه و برنامه انکشافی امریکا در پنج سال گذشته برای مردم افغانستان قدردانی کرد.

معاون دوم رئیس جمهور کرونا را یک بحران جدید جهانی خواند و مراتب تسلیت و همدردی خود را به مناسبت جان باختن شماری از شهروندان امریکا در اثر ابتلا به این ویروس ابراز داشته و از کمک پانزده میلیون دالری ایالات متحده امریکا برای جلوگیری از ویروس کرونا در افغانستان ابراز امتنان کرد.

استاد دانش در این گفتگو به برخی از اقدامات حکومت افغانستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور از جمله تخصیص هزینه‌های مالی در ولایت هرات، کابل و همۀ ولایات کشور، وضع محدودیت بر گشت و گذار در شماری از شهرها نام برد و گفت که این اقدامات با توجه به حجم نیازمندی‌ها کافی نیست.

وی گفت که برای جلوگیری از ویروس کرونا و مبارزه با این پدیده به همکاری و هماهنگی بیشتر بین‌المللی نیاز است و شماری از کشورهای همکار و سازمان‌های بین‌المللی برای تأمین نیازمندی‌های افغانستان در مبارزه با ویروس کرونا وعده همکاری داده‌اند.

معاون دوم رئیس جمهور در زمینۀ چگونگی مصرف این کمک‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به تأمین شفافیت در نحوه مصرف کمک‌ها و همچنین مؤثریت آن در مطابقت با اولویت‌های تعیین شده از سوی حکومت افغانستان و کمیته اضطراری مبارزه با کرونا تأکید ورزید.

ممکن است شما دوست داشته باشید