روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کشورهای دخیل درمذاکرات صلح باید به اراده مردم افغانستان احترام داشته باشند

در حالی‌که تلاش‌های امریکا برای خاتمه دادن به جنگ در افغانستان ادامه دارد اتحادیه اروپا می‌گوید که این تلاش‌ها منتج به تأمین امنیت در افغانستان خواهد شد. پیری میاودون نماینده این اتحادیه در افغانستان می گویداین خبر خوش است که طرف‌های درگیر به‌خاطر رسیدن به صلح حرکت مثبت از خود نشان داده‌اند. سخن مهم این است که ما چگونه می‌توانیم آنان را به گفتگوهای صلح تشویق کنیم. به نظر من برای صلح انگیزه و حرکت وجود دارد، از هر دو طرف برای صلح تمایل دیده می‌شود، این فرصت‌ها برای مردم افغانستان صلح به ارمغان خواهد آورد.

میاودون تعهد کرد که همکاری‌های عملی و دوامدار اتحادیه اروپا در راستای صلح و ثبات افغانستان ادامه خواهد داشت. کشورهای دخیل در قضیه افغانستان حالا به این نتیجه رسیده‌اند که صلح و ثبات در این کشور به نفع آنان بوده وجنگ در افغانستان باید پایان یابد. این سخنان در حالی بیان می‌شود که امریکا و طالبان در حضورداشت نمایندگان عربستان سعودی، امارات متحده عربی و پاکستان در ابوظبی باهم گفتگو کردند. نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان گفته است احتمال پایان جنگ در افغانستان نزدیک به نظر می‌رسد. نسبت به هر زمان دیگر فرصت برای خاتمه جنگ و آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان مساعدتر شده است.این‌را در نشست شورای امنیت سازمان ملل زمانی ابرازکردکه برای بحث در مورد وضعیت جاری افغانستان در نیویارک برگزار شده بود. تلاش های جاری صلح خوشبینی ها را ببار آورده است و در این مرحله حساس باید فضای سیاسی زمینه را برای طرف های درگیر جنگ ایجاد کند تا موقف شانرا مشخص سازند که چگونه می توانند براساس پیشرفت های اخیر خود را آماده کنند.

 امیدواریم که فرصت کنونی بتواند دو طرف را یکجا ساخته وآن‌ها در مورد مسایل مختلف که برای رسیدن به صلح و آشتی نیاز است، یک راه حل را دریابند. نمی توان انکار کرد که در مرحله نخست تلاش های صلح، جنگ و گفتگو در کنار هم دوام خواهند کرد، اما مهمتر از همه اینست که
طرف های درگیر جنگ باید برای جلوگیری از کشتار مردم ملکی از احتیاط زیاد کار گیرند.   نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان از کشورهای منطقه خواست تا برای پیشبرد گفتگو های صلح افغانستان در مساعد ساختن یک فضای مناسب همکاری کرده وبگذارند تا مردم افغانستان از طریق مذاکره اختلافات داخلی شان را حل کنند. صدراعظم پاکستان در صفحه تویتر خود نوشته است: «پاکستان به انجام مذاکرات میان طالبان و امریکا در ابوظبی کمک کرده است. این کشور از تمام توان خود برای پیشرفت روند مصالحه استفاده خواهد کرد.»  شکی وجود ندارد که طالبان هنوز هم تحت کنترول جدی نظامیان پاکستانی قرار دارد. آی اس آی رهبری ستراتژیک این گروه را برعهده دارد و از آن‌ها در راستای پیشبرد اهداف پاکستان در منطقه استفاده می‌کند. دلیل این‌که طالبان تنها با امریکا گفتگو می‌کنند، این است که هنوز پاکستانی‌ها به آن‌ها اجازه گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان را نداده اند. برخی ها به این باوراند بدون حمایت جدی پاکستان، تلاش‌ها برای مصالحه با طالبان در افغانستان باشکست روبرو خواهد شد. به نظر می‌رسد که حکومت به رهبری عمران خان در پاکستان، چندان بی‌علاقه نیست تا اهمیت خود را در شکل‌دهی نتایج مذاکرات صلح، برای امریکا برجسته کند.با این وجود مایکل کوگلمن، تحلیل‌گر مستقر در واشنگتن که مسایل طالبان و پاکستان را 
از نزدیک دنبال می‌کند، باور دارد که پاکستان یقیناً توانایی این را دارد که شورشیان را برای گفتگو با امریکا و سایر بازی‌گران کلیدی وادار بسازد. « ساده‌لوحانه خواهد بود اگر گمان کنیم که پاکستان بدون دریافت امتیازات بزرگ از امریکا، عربستان و روسیه، دست از حمایت طالبان بردارد و یا در پالیسی‌های خود تغییری بوجود بیاورد.»این درحالیست که سه روز پیهم نمایندگان طالبان با زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان درابوظبی گفتگو کرده اند. هیئت‌هایی از پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحدۀ عربی هم در این گفتگو‌ها حضور داشتند. خبرگزاری رویترز گزارش داد که درین نشست، روی پیشنهاد آتش‌بس شش ماهه و آینده نیرو‌های بین‌المللی در افغانستان گفتگو صورت گرفت.بر اساس گزارش‌هایی که ازورای رسانه ها درزکرده است، پیشنهاد برای آتش‌بس شش ماهه،ایجاداداره موقت وتأییدحضورنظامی امریکابرحسب ضرورت از سوی نماینده امریکا مطرح شده اما طالبان بررهایی زندانیان،خروج تدریجی قوای خارجی،وتشکیل اداره موقت که رئیس آن ازاین گروه بوده باشد؛ به شرط آنکه پاکستان،امارات متحده عربی وعربستان سعودی تضمین این روندراداشته باشند،تأکیدکرده اند.  ظاهراً توافق کرده‌اند که دور بعدی مذاکرات را با نماینده ایالات متحده امریکا ادامه دهند.زلمی خلیل‌زاد هنگامی که از سوی حکومت امریکا به حیث نماینده صلح افغانستان تعیین شده، تا حالا سه بار با نمایندگان طالبان دیدار کرده و انتظار می‌رود دور بعدی گفتگو‌هایش با نمایندگان طالبان در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار شود، اما زمان آن مشخص نشده‌است. گفته شده در ترکیب هیئت، چند عضو شورای کویته وبرخی اعضای شبکه حقانی نیز حضور داشتند. اما طالبان ناوقت روزسوم نشست شان با صدور یک اعلامیه گفتند که در مورد آتش‌بس، انتخابات و یا حکومت مؤقت با نماینده امریکا گفتگو نکرده‌اند. هرچند طالبان گفتگوهای رو در رو با هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان را نپذیرفته اند، اما یکی از سخنگویان وزارت خارجه امریکا گفته که مذاکرات در ابوظبی بخشی از تلاش‌های است که زمینه را برای گفتگوهای مستقیم میان افغان‌ها فراهم می‌سازد.  نگرانی‌های هم وجود دارد و آن این‌که مبادا مردم افغانستان در حاشیه قرار گیرند و با برخی از همسایه‌ها در پشت پرده معامله صورت گیرد که چنین معامله برای مردم افغانستان قابل پذیرش نخواهد بود. مردم ما به این باوراندکه هیچ شخص ویاکشوری نمی تواند به جای مردم کشور درقبال سرنوشت مردم افغانستان تصمیم بگیرد.یابرای تغییرنظام ازاداره موقت ویاامثالهم طرح هایی راارائه نمایند.تغییرنظام درافغانستان تنها براراده و رای مردم به وجودآمده می تواندوبس.زیرامردم افغانستان درحالات پختگی شعورسیاسی رسیده اند تنهاراه تبادله قدرت رامتکی برآرای مردم خودمی دانند.  باید نمایندگان کشورهایی که درتسهیل روندصلح ومذاکره  تلاش می ورزند به این باوررسیده باشند که به جای مردم افغانستان نمی توانند تصمیم مستقلانه برای تغییرنظام این کشوربگیرند. کشورهای منطقه باید درقبال صلح وثبات درافغانستان به یک اجماع برسند زیرا تأمین امنیت درافغانستان متضمن ثبات دراقصانقاط جهان است. در نهایت زمینه رامهیابسازندتا افغان‌ها آماده شوند که از طریق مذاکرات بین‌الافغانی برای رفع اختلافات خودتصمیم اتخاذ نمایند.زیرا در روند جاری صلح نقش مردم افغانستان بسیار مهم است و همه کشورها باید سعی کنند تا به اراده مردم افغانستان احترام داشته باشند.

 نوشته:ن- فروتن

ممکن است شما دوست داشته باشید