روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کشورهای آسیای مرکزی پیمان مبارزه با مواد مخدر و تروریزم را بستند

قرغیزستان ، ازبیکستان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه و آذربایجان در نشست کشورهای عضو پیمان مبارزه با قاچاق مواد مخدر آسیای مرکزی در شهر «تاشکند» توافقنامه همکاری در حوزه مبارزه با گسترش و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر را امضا کردند.

بر اساس این گزارش در سند مذکور نگرانی‌های کشورهای منطقه نسبت به افزایش تولیدات مواد مخدر در افغانستان، حضور انواع جدید مواد مخدر صنعتی در بازارهای سیاه و گسترش مواد مخدر از طریق اینترنت بررسی شد.

عظیم‌بیک مادماراف معاون وزیر امور خارجه قرغیزستان  در این نشست اظهار داشت: تنها راه همکاری، استفاده از روش‌های یکسان و مشارکت سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله سازمان همکاری شانگهای، سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمان همسود، سازمان ملل می‌تواند با قاچاق مواد مخدر، تروریسم و افراط‌گرایی مقابله کرد.

وی ادامه داد: سندی که امروز امضا شد هدف اتحاد تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای همکاری در پروسه مقابله با تهدیدات و چالش‌های امنیتی منطقه را دارد.

همچنین در این نشست وزیران امور خارجه آذربایجان، روسیه و کشوهای آسیای مرکزی حضور داشتند و از وجود علاقمندی برای مبارزه با گسترش مواد مخدر بر اساس برنامه سازمان ملل خبر دادند.

نشست کشورهای آسیای مرکزی از جمله قزاقستان، ازبکیستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قرغیزستان  در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در چارچوب پیمان سال  ۱۹۹۶ م با هدف بررسی تهدیدات ناشی از افغانستان برگزار می‌شود.

در سال ۱۹۹۸ م روسیه و در سال ۲۰۰۱ اذربایجان اعضای این تفاهمنامه شدند.

در سال ۲۰۰۴ در شهر «آلماتی» قزاقستان دفتر اطلاعاتی مبارزه با قاچاق مواد مخدر آسیای مرکزی در راستای تفاهم‌نامه ذکر شده تأسیس شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید