روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

کاهش آلودگی هوا، کارهمگانی می طلبد

همه ساله با فرا رسیدن فصل سرما، معضل خطرناکی به نام آلودگی هوا دولت و ملت را دچار چالش می سازد و این آلودگی شمار زیادی از مردم ما را به امراض گونا گون تنفسی، مبتلا می کند، البته اگر از حقیقت نگذریم این مشکل بیشتر از همه، محصول کار شهروندانی است که با استفاده از مواد سوخت دود زا و غیر معیاری هم بازار فروش این مواد را گرم می کند و هم محیط و ماحول خود را آلوده و زندگی را بردیگر همشهریان تنگ و تنگ تر می سازد.

هرچند حکومت منحیث مسئول همواره تلاش نموده تا این معضل را به حداقل و یا هم کاهش دهد، اما استفاده بی رویه مواد سوخت مانند زغال سنگ، تایر های کهنه و در کل مواد آلاینده کار نهاد هایی ذیربط را نیز مشکل ساخته استږ افزایش آلودگی هوا سبب گردیده تا رئیس جمهور غنی در نشستی که با اعضای کمیسیون جلوگیری از آلودگی هوا داشت به صراحت اعلام کند که آلودگی هوای کابل قابل پذیرش نیست و باید اقدامات جدی برای جلوگیری از آن، روی دست گرفته شود، همچنان رئیس جمهور غنی خاطر نشان ساخت که از چند هفته بدین سو موضوع جلوگیری از آلودگی  هوای کابل در صدر اولویت های کاری ما قرار داشته و ما برای  جلوگیری از آلودگی هوا برنامه پنج ساله داریم، اما در کنار برنامه دراز مدت به اقدامات عاجل نیز نیاز داریم تا در نتیجه آن بتوانیم کابل را به یک محیط سالم و قابل تنفس برای شهروندان، مبدل کنیم.

رئیس جمهور غنی در این نشست به وزارت امور داخله هدایت داد، در صورتیکه عاملان درجه یک آلودگی هوا از توصیه های شاروالی و اداره ملی حفاظت ازمحیط زیست مبتنی بر تغییر مواد سوخت و نصب فلتر های تصفیه دود، اباورزند با آنها در همکاری با لوی څارنوالی برخورد جدی وقانونی نماید.

رئیس جمهور کشور به اعضای کمیسیون جلوگیری از آلودگی هوا و اداره مربوطه گفت: مخاطب شما مردم است و مردم از کار شما رضایت ندارد.

از این رو وزارت امور داخله روز دوشنبه در نشستی که با اصناف مختلف شهر کابل داشت به مالکان محل های دودزا در شهر کابل هشدار داد که استفاده از مواد دودزا را متوقف کنند و با توصیه ها و رهنمود های اداره ملی حفاظت از محیط زیست توجه نمایند، به تعقیب آن اداره مواد نفتی و گاز مایع نیز برای جلوگیری از استفاده زغال سنگ، نرخ گاز را در ۳۰ محل شهر کابل ۵۰ افغانی تعیین کرده است تا این اقدام بتواند بدیل برای زغال سنگ و دیگر مواد دودزا باشد.

پس از فرا رسیدن فصل سرما، میزان آلودگی هوا در شهر کابل افزایش یافته است به اساس آمار هایی که مرجع مشخص نمودن آلودگی هوا، ارائه می کند کابل در میان شهر های آلوده جهان قرار دارد.

هرچند استفاده از زغال سنگ برای آینده شهروندان چالش زا است و جلوگیری از استفاده آن توسط شهروندان بدون معرفی بدیل مناسب و امکان پذیر نیست، اما حالا که اداره مواد نفتی «گاز مایع» برای جلوگیری استفاده از زغال سنگ نرخ گاز را کاهش داده و در ۳۰ محل شهر نمایندگی های خود را نیز ایجاد کرده بهتر است تا شهروندان ما از این تخفیف استفاده کرده میزان آلودگی هوا را به حداقل و یا هم برای تنفس مساعد سازند، زیرا آلودگی هوا یکسان بالای تمام شهروندان که در این شهر زندگی می کند زیان آور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید