روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کام‌ایر در کرایه انتقال فی‌کیلو جلغوزه تخفیف آورده است

امارت اسلامی اعلام کرده که در اثر تلاش‌های اتاق تجارت و سرمایه گذ‌اری افغانستان در جهت تسهیلات به صادر کنندگان با حضور معاون رئیس الوزرا حکومت شرکت کام‌ایر در کرایه انتقال فی‌کیلو جلغوزه به چین ۵۰ سنت تخفیف آورده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی امارت اسلامی سه شنبه شب در صفحه تویترش نگاشت:” تفاهم جدید با شرکت هوایی کام‌ایر در زمینه انتقال جلغوزه به کشور چین بدست آمده است”.

به گفته سمنگانی شرکت هوایی کام‌ایر  قبلا هر کیلو جلغوزه را به ۴٫۵ دالر به کشور چین انتقاد می‌داد به اساس توافق جدید من‌بعد فی کیلو جلغوزه را به ۴ دالر امریکایی به چین انتقال می‌دهد.

او نوشته:” به اثر تلاش‌های اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در جهت ایجاد تسهیلات به صادر‌کنندگان در نشستی با حضور مولوی عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرای ا.ا.ا.، یونس مهمند معاون اول هیئت مدیره اتاق، شیرین آغا سخی رئیس مالی هیات مدیره، خان‌جان الکوزی عضو هیات مدیره، نماینده با صلاحیت شرکت هوایی کام ایر، دلدار زدران رئیس اتحادیه و شماری از تاجران جلغوزه؛ شرکت کام ایر موافقت نمود با تخفیف ۵۰ سنت در هر کیلو؛ به‌جای ۴.۵ دالر من‌بعد فی کیلو جلغوزه را به نرخ ۴ دالر به کشور چین انتقال دهد”.

گفتنی است که حدود سه سال قبل حکومت‌ پیشین افغانستان با چین تفاهم‌نامه‌ای صادرات جلغوزه به آن کشور را امضا کرده و صادرات را از طریق دهلیز هوایی آغاز کرده بود.

پس از سقوط حکومت پیشین و تسلط امارت اسلامی بر افغانستان این روند برای مدتی متوقف شده بود اما به تاریخ ۹ ماه عقرب سال جاری اولین محموله جلغوزه افغانستان به چین  صادر شد.

افغانستان سالانه ظرفیت تولید بیش از ۳۵ هزارتُن جلغوزه را دارد اما در حال حاضر سالانه بیش از ۲۰ هزارتُن جلغوزه را تولید می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید