روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

کارشناسان:بی ثباتی سیاسی در ایران و پاکستان تاثیرات منفی بر افغانستان نیز دارد

برخی از کارشناسان سیاسی می گویند ایران و پاکستان آن دو کشور همسایه افغانستان هستند که متهم به دخالت در امور داخلی افغانستان و دست داشتن در جنگ های گذشته هستند.

آنها می گویند، افزایش بی ثباتی سیاسی در این کشورها که اقتصاد و تجارت افغانستان را نیز متاثیر کرده است، تلاش ها را برای جلوگیری از تعامل افغانستان با جامعه جهانی آغاز کرده اند.

آنها همچنین می گویند که این کشورها در تلاش هستند   تا چهره افغانستان را به جهانیان طوری نشان دهند که گویا گروه های تروریستی در افغانستان فعالیت می کنند و آنها با تهدید مواجه هستند.

آنها که از دولت افغانستان می خواهند تا یک سیاست خارجی و استراتیژی قوی را برای جلوگیری از دخالت اسلام آباد و تهران انتخاب کند.

عزیز معارج کارشناس سیاسی می گوید:« زمانی که میان آنها بی ثباتی سیاسی موجود باشد، افغانستان را تحت فشار قرار می دهند و مانعی در روابط تجاری ایجاد می کنند. آنها همیشه چنین تصویر از افغانستان به جهان نشان می دهند که گویا این مشکلات را افغانستان به وجود می آورد، تروریست ها، القاعده و داعش در افغانستان است و برای آنها مشکل ایجاد می کنند. اکنون دولت افغانستان باید یک سیاست خارجی و استراتیژی قوی در مقابل آنها داشته باشد و به جهانیان بفهماند که می توان از آنها جلوگیری کرد.»

برخی دیگر تصامیم اخیر ایران و پاکستان را دخالت در امور داخلی افغانستان می‌دانند و این اقدام آنها را خلاف قوانین جهانی می‌دانند.

آنها می گویند، اگر ایران طرح تشکیل دولت همه‌شمول را برای افغان ها دارد پس ابتدا باید حکومت خود را همه‌شمول سازد و به اهل سنت و اقلیت های ایرانی در دولت خود سهم بدهد، سپس برای تشکیل چنین حکومت به افغان ها طرح دهد.

در مورد پاکستان نیز نظر چنین است که اسلام آباد باید ابتدا مشکلات داخلی خود را حل کند، اقتصاد کشور خود را از وضعیت بد کنونی نجات دهد و افغان ها را به حال خودشان رها کند تا کشور خود را بسازند.

هاتف مختار کارشناس سیاسی می گوید:« دخالت ایران و پاکستان در امور داخلی افغانستان بر خلاف تمام قوانین بین المللی است، زمانی که در مورد حکومت همه‌شمول صحبت می کنند آیا در ایران دولت همه‌شمول وجود دارد؟ آیا در ایران جای برای اهل سنت و دیگر اقلیت‌ها در قدرت وجود دارد؟ پاکستان نیز با بحران اقتصادی مواجه است، در داخل کشور مشکلات زیادی دارد، امیدواریم که ما را به حال خود ما رها کنند تا بتوانیم کشور خود را خودمان بسازیم.»

ایران و پاکستان هر دو اهداف خاص خود را در افغانستان دارند و آخرین اظهارات و تصامیم آنها نیز از همین اهداف نشات می گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید