روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

کارزار محو کشت کوکنار آغاز شد

پس از آنکه ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی افغانستان با صدور فرمانی، کشت کوکنار و هرگونۀ مواد نشه‌آور را در سراسر افغانستان به گونۀ “مطلق” ممنوع اعلام کرد، حکومت کارزاری را برای ریشه‌کن کردن کشت کوکنار آغاز کرده است.

طبق این فرمان پس از این، هیچ‌کسی نمی‌تواند در این کشور کوکنار بکارد.

این ممنوعیت در حالی صورت می‌گیرد که اقتصاد افغانستان در سقوط قرار دارد ، تمویل کنندگان خارجی، کمک‌های مالی خود را به افغانستان توقف یا کاهش دادند. افزون بر این بدترین خشکسالی نیز مرد افغانستان را بیشتر در فقر و بحران اقتصادی فرو برده است.

ملا عبدالحق، معاون وزارت داخلهٔ در امور مبارزه با مواد مخدر، در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که کسانی که این ممنوعیت را نقض کنند، “بازداشت شده و بر اساس قوانین شریعت در محاکم مربوطه محاکمه خواهند شد”.

به نظر می‌رسد که کارزار جدید ریشه‌کن کردن کشتزارهای کوکنار عمدتاً کسانی را هدف قرار می‌دهد که پس از اعلام ممنوعیت، محصولات خود را کاشته اند. بسیاری از دهقانانی که پیش از صدور فرمان کوکنار کاشته بودند، موفق به برداشت محصولات شان شده اند.

ملا عبدالحق گفت که طالبان با سایر ادارات دولتی و سازمان‌های غیردولتی در تماس اند تا کشت بدیل را برای کشاورزان فراهم کنند.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلهٔ گفت که کمپاین از بین بردن کشت کوکنار در سرتاسر کشور عملی خواهد شد. او به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: “ما متعهد هستیم که کشت کوکنار را به صفر برسانیم “.

بر اساس تخمین دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد، در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۷۷ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود که از آن تریاک کافی برای تولید ۶۵۰ تن هرویین به دست آمد، درحالی که در سال ۲۰۲۰ تولید هیرویین به ۵۹۰ تن می‌رسید.

دفتر مبارزه با مواد مخدر ملل متحد در تازه ترین گزارش خود گفته است که ارزش کل تولید مخدرات افغانستان در سال ۲۰۲۱ بین ۱.۸ تا ۲.۷ میلیارد دالر بوده است.

افغانستان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان و منبع اصلی هرویین در اروپا و آسیا است. در طی نزدیک به ۲۰ سال گذشته، واشنگتن بیش از هشت میلیارد دالر را برای محو کشت کوکنار در افغانستان هزینه کرد، اما کشت و تولید آن همه ساله افزایش یافته است.

در دور نخست حاکمیت امارت اسلامی بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱- ابتدا کشت کوکنار در افغانستان افزایش یافت. بر اساس آمار وزارت خارجۀ ایالات متحده، در سال ۱۹۹۸ حدود ۴۱ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت می‌شد، اما در سال ۲۰۰۰ این رقم به ۶۴ هزار هکتار افزایش یافت.

در سال ۲۰۰۰ امارت اسلامی کشت کوکنار را منع کردند و بر اساس گزارش ملل متحد در ماه می سال ۲۰۰۱ کشت کوکنار در افغانستان نزدیک به صفر رسیده بود.

تولید تریاک در حال حاضر در افغانستان از تولید مجموع سایر کشورهای تولید کننده تریاک بیشتر است. نزدیک به ۸۰ درصد هرویین تولید شده از تریاک افغانستان از طریق آسیای مرکزی و پاکستان به اروپا می رسد.

از زمانیکه امارت اسلامی در اواسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان دو باره در دست گرفته اند، جلوگیری از کشت و قاچاق مخدرات در افغانستان یکی از خواست‌های عمدۀ جامعۀ جهانی از طالبان بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید