روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کارخانۀ تولید اکسیژن و نیتروژن در جوزجان به فعالیت آغاز کرد

برای نخستین بار یک کارخانۀ تولید آکسیجن و نایتروجن در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان به فعالیت آغاز کرده است که در ۲۴ ساعت توانایی تولید ۶۰۰ بالون آکسیجن و نایتروجن را دارد.

محمدیوسف احمدی، رئیس تصدی افغان_گاز ولایت جوزجان، می‌گوید که دستگاه تولید اکسیژن در ساحۀ جرقدوق شهر شبرغان به ارزش چهارونیم میلیون افغانی نصب شده است. به گفتۀ او، پیش از این ولایت‌های فاریاب، سرپل، جوزجان و بلخ برای واردکردن اکسیژن با مشکلات بسیاری روبه‌رو بودند که با فعالیت این کارخانه و نصب دستگاه تولید آکسیجن، این مشکلات حل شده است.

در همین حال، غلام‌صدیق نیازی، معاون فنی تصدی افغان_گاز ولایت جوزجان می‌گوید که هم‌اکنون این کارخانه فعالیت خود را به‌منظور رفع نیازمندی‌های چهار ولایت شمال کشور (جوزجان، فاریاب، سرپل و بلخ) آغاز کرده است و تلاش‌ها برای افزایش میزان تولید آکسیجن و نایتروجن جریان دارد.

به گفتۀ معاون فنی تصدی افغان_گاز ولایت جوزجان، ایجاد و ساخت کارخانه‌های تولیدی در کنار این‌که فرصت‌های شغلی را فراهم می‌کند، عواید خوبی را نیز به خزانۀ دولت می‌ریزد.

با این حال، شماری از باشنده‌گان جوزجان از ایجاد کارخانۀ تولید آکسیجن وناتیروجن در این ولایت استقبال می‌کنند و آن را در وضعیت کنونی که کرونا جهان را تهدید می‌کند، یک اقدام مؤثر می‌خوانند.

علی‌محمد، باشندۀ جوزجان، می‌گوید: «یک کار بسیار نیک و یک اقدام عالی‌ست که در شرایط فعلی که ویروس کرونا در حال شیوع است و یک تعداد مردم ما مبتلا به این ویروس شده‌اند، یک خدمت بسیار بزرگ است و ما از این اقدام‌شان پشتی‌بانی می‌کنیم و تاجران ملی می‌خواهیم که دست به چنین اقدام‌ها بزنند.»

از آکسیجن وناتیروجن برای درمان بیماران، کارخانه‌های تولیدی و پرورش ماهی کار گرفته می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید