روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

چین به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی اخیر به ارزش بیش از نیم‌میلیارد افغانی مواد غذایی کمک می‌کند

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که کشور چین بیش از پنج‌هزار تُن مواد غذایی به ارزش ۵۵۰ میلیون افغانی به آسیب دیدگان حوادث طبیعی اخیر در افغانستان کمک می‌کند.
تفاهم‌نامه‌ی این کمک میان غلام‌بهاوالدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث و وانگ یو، سفیر چین در کابل امروز دیروز به امضا رسید.
جیلانی در مراسمی به همین مناسبت در کابل گفت که از مجموع این محموله‌ی کمکی چین به آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیر، یک‌هزار و ۲۸۴ تُن آن گندم و متباقی سه‌هزار و ۹۸۲ تُن دیگر آن برنج چینایی می‌باشد.
او تأکید کرد که روند انتقال این کمک از چین به مقصد افغانستان آغاز شده است. به گفته‌ی او، این کمک‌ها به آسیب دیدگان حوادث طبیعی در تمام افغانستان توزیع می‌شود.
در همین حال وانگ یو، سفیر چین در کابل گفت که این کشور از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون در چارچوب کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی در افغانستان به ارزش ۲۰ میلیون دالر مواد غذایی و مواد اولیه کمک کرده است.
از سویی هم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث کشور گفت که دولت افغانستان ۲۵۶ میلیون افغانی را به‌منظور رسیدگی به افرادی که خانه‌های‌شان به‌گونه‌ی کامل و قسمی در حوادث طبیعی اخیر تخریب داده شده است، اختصاص می‌دهد.
در پنجم سنبله سیلاب ویرانگری در مرکز پروان جاری شد که در نتیجه‌ی آن ده‌ها تن شهید و زخمی شدند. همچنان در پی این سیلاب‌ها، خسارات هنگفت مالی به مردم و تأسیسات عامه نیز وارد شد.
در همان روز و فردای آن، ۱۴ ولایت کشور شاهد جاری شدن سیلاب بودند. وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث بعدا اعلام کرد که در حدود ۲۰۰ نفر در نتیجه‌ی این سیلاب‌ها جان باخته و نزدیک به ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید