روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

چگونه کودکان را تشویق به حرف شنوی کنیم

کوهکن 

قسمت نخست

همه ما می خواهیم تا فرزندان ما حرف شنو باشند. وقتی فریاد می زنیم که ایستاده شو ! نرو وسط جاده ؛ توقع داریم کودک ما اطاعت کند. یا اگر به او می گوییم که برو دندان هایت را برس کن ، یا بخواب ، توقع داریم بدون هیچ حرفی این کار را انجام دهد. خیلی اوقات ، وادار کردن کودکان به این که رفتار شایسته ای داشته باشند مشکل است. خوشبختانه روش هایی برای اداره رفتار کودکان وجود دارد که بدون برخورد ، بدون قهر شدن ، فریاد زدن ، لت نمودن و یا توهین ِ زبانی است. در این مبحث سعی کرده ایم اصولی را ارائه دهیم که به شما و فرزندتان کمک می کند تا به هدف مطلوب برسید. شروع واقعی این گونه تربیت ، از سال های آغاز کودکی است. به خاطر داشته باشید که در سنین دوره کودکستان ، کودکان کارهای عادی روزمره و مهارت نظم و انضباط را که لازمه زندگی است ، به راحتی یاد می گیرند. برای تسلیم کردن کودکان روشی کلی وجود دارد که در همه شرایط ، مفید است. آنرا یاد بگیرید و بعد در زمینه های مختلف امتحان کنید:

برخورد مثبت داشته باشید ؛ به رفتار مناسب فرزند خود توجه کنید و در همان لحظه از آن تعریف کنید. سپس از او درخواست نمایید ( یا او را راهنمایی کنید ) تا فعالیت بعدی را انجام دهد. در این روش هر کاری را که کودک درست انجام می دهد امتیازی قایل شوید ،  به نوعی که گویی جادویی در کار است ، او به طور باور نکردنی ، درخواست های بعدی را اجابت می کند.  به طور مثال به او
بگویید:

– آفرین که یک گیلاس شیر خوردی. حالا بیا کمی تخم مرغ بخور.

– خیلی خوب دندان هایت را برس کردی. حالا بیا لباس خوابت را بپوش.

برای کنترول او به نرمی رفتار کنید. هر گاه ازکودک خود خواهشی دارید ، به سمت او بروید و به نرمی او را لمس کنید. به طوری که حضور شما تقریباً  موافقت کودک تان را ضمانت کند. اکنون درست در جایی هستید که فرمان شما به یک عمل تبدیل می شود. شما می خواهید فرزندتان میز را بچیند ، اگر با فریاد از او بخواهید که از آن طرف خانه بیاید و میز را بچیند ، حتماً مؤثر نخواهد بود ؛ بهتر است نزد او بروید و آنچه که می خواهید به او بگویید ، سپس با او به آشپزخانه بروید. هنگامی که خواهر و برادر مشغول نزاع و درگیری هستند ، نباید با داد و بیداد دعوا را متوقف کنید. به جای آن  ، به طرف آنها بروید و صحبت کنید. خیلی اوقات همین آرامش شما برای ساکت کردن کودکان کافی است. اگر می خواهید موافقت کودک خود را جلب کنید کمتر از « نه مؤکد « استفاده کنید و حتی المقدور از حبس کردن او در اتاقش خودداری نمایید.

فرزند خود را دوباره راهنمایی کنید: فرزند خود را به سمت رفتار پسندیده هدایت کنید. اگر او به چیزی دست می زند که  نباید  دست بزند ، به او بفهمانید که دقیقاً چه چیزهایی را می تواند لمس کند یا بردارد. اگر او روی موبل و فرنیچر بالا و پایین می شود ، به جای اینکه او را سرزنش کنید ، جایی را که می تواند جست و خیز کند  به او نشان دهید.

اشیاء مخرب را از دسترس کودک دور کنید: اگر فرزندتان روی دیوار رنگ آمیزی می کند ، وسایل رنگه را از دسترسش دور کنید و برایش توضیح دهید که درکجا از وسایل رنگه استفاده کند.

عزت نفس کودکان را از بین نبرید : اگر فرزند خوردسال تان روی میز ایستاده و می خواهید او را پایین بیاورید ، به او بگویید « اجازه نداری روی میز ایستاده شوی ، خودت پایین می آیی  یا من کمکت کنم ؟ « در این صورت شما به نوعی ناتوانی های او را مهار می کنید و اعتماد به نفس از شما به فرزندتان انتقال
می یابد…    

 

ممکن است شما دوست داشته باشید