روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

چند مرکز آلوده‌کننده هوا در شهر کابل بسته گردید

اداره ملی حفاظت از محیط زیست با هماهنگی وزارت امور داخله و نهادهای دیگر، دفاتر چند ساختمان و مکان پرازدحام و دودزا را بسته‌اند.

فردوس فرامرز؛ سخنگوی فرماندهی پولیس کابل، دیروز به خبرگزاری افق گفت: شب گذشته معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله و معاون امنیتی فرماندهی پولیس کابل با حضور نمایندگان اداره ملی حفاظت از محیط زیست، وزارت صحت عامه و دیگر بخش‌های مرتبط دفاتر شهرک آریا، گلبهار تاور و هوتل‌های عروسی خلیج، ممتاز محل و استقلال را به‌دلیل عدم رعایت ابلاغیه وزارت امور داخله و اداره محیط زیست مبنی بر عدم استفاده از مواد سوختی دودزا و وصل‌کردن تصفیه‌کن بستند.

به گفته  فرامرز، این نخستین اقدام در مورد کسانی است که به صحت شهروندان و ابلاغیه مسئولین توجه نمی‌کنند. هرگاه این عمل از سوی متخلفین و مالکان اماکن پرازدحام تکرار شود، اقدامات بعدی نیز عملی می‌شود. قبل از این وزارت امور داخله به تمام مالکان شهرک‌های رهایشی، خشت‌پزی‌ها، حمام‌ها، سالون‌های عروسی، شرکت‌های تولید، رستورانت‌ها و حوض‌های سونا و سایر مراکز تجارتی در کابل هشدار داده‌بود که ازمصرف مواد سوختی که باعث آلودگی محیط زیست می‌شود، خود‌داری کرده و به توصیه اداره ملی حفاظت از محیط زیست عمل کنند.

این وزارت تأکید کرده‌بود که در صورت تخطی، پولیس مطابق ماده ۸۰۷ کد جزا با اشخاص متخلف برخورد قانونی می‌کند.کابل طی چندین روز متوالی در صدر جدول آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته‌بود. گفته می‌شود استفاده از مواد سوختی غیراستندرد یکی از اصلی‌ترین عوامل آلودگی هوای پایتخت است.

ممکن است شما دوست داشته باشید