روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

پیوند عمیقِ علم و جهاد

حامدتاتار

پیامبران الهی همیشه در کنار جهاد به فراگیری علم تٲکید ورزیده اند و جهاد و علم را لازم و ملزوم یکدیگر دانسته اند.

زمانی که نبی نور و رحمت صلی الله علیه و سلم با اصحاب کرام به جهاد و مبارزه می‌پرداختند، علم و دانش نیز در محراق توجه شان قرار داشت و پیوسته کانون‌های علمی و و مراکز دانش‌اندوزی را احیا و تقویه می‌کردند.

چون پیامبران الهی، نسبت به همه میدانستند که هیچ امری بدون علم تحقق نمی‌پذیرد و نور علم است که از شناختن رب العالمین گرفته تا ذره ذره‌ی کاینات را به ما رهنمایی می‌کند.

بدون شک اگر چراغ تابناک علم نمی‌بود، امروز بشر در یک تاریکی مطلق به سر می‌برد و در سردرگمی و بی‌سرنوشتی عجیبی مواجه می‌شد.

زمانی‌که به زندگی پیامبر بزرگوار اسلام ❪ص❫ نظری افکنیم در می‌یابیم که پیش از آغاز جهاد مسلحانه، اصحاب کرام را غالباً با سلاح علم و دانش مجهز کرد و در پرتو علم و دانش رهسپار سنگرهای جهاد و مبارزه گردانید.

چون در قدم نخست باید مزایا، فضایل، اخلاق و آداب جهاد را می‌‌آموختند و یاد می‌گرفتند و بعدازآن به جهاد مسلحانه عملاً اقدام می‌کردند.

ازین رو، آموختن علم امر اشّد ضروری است و با جهاد ملازمت، و پیوند عمیقی و ناگسستنی دارد.

مجاهدی که هم از نعمت علم برخوردار است و هم در سنگر جهاد حضور دارد و در میدان مبارزه می‌درخشد، بدون شک نسبت به مجاهد بی‌علم، مرتبه‌ی بلندی دارد و از جاگاه رفیعی در پیشگاه خدای بزرگ و مخلوقش، برخوردار است.

تمام عالمان و دانشمندان، علم را مادر سعادت‌ها میدانند و تمام پیشرفت‌ها، انکشافات و تکنالوژی امروزی مرهونِ علم و دانش استند.

اگر علم نمی‌بود، چرخ پیشرفت زندگی بشر توقف پیدا می‌کرد و دنیای دیروز و امروز از هر لحاظ به قهقرا می‌رفت.

اما، جهان و خصوصاً دنیای غرب و کشورهای توسعه‌یافته به فراگیری علم و دانش، عطف توجه نمودند و پیشرفت و ترقیات زیاد و چشم‌گیری را نصیب شدند.

اگرچه آنان از لحاظ معنویت عقب‌مانده و ضعیف اند، اما از لحاظ مادیات و تکنالوژی به اوج ترقی و تعالی رسیده‌اند و اکثر جهان و به ویژه کشورهای اسلامی محتاج و نیامندی آنان استند.

امروز ما در نقشه‌ی دنیا، کشور اسلامی را سراغ نداریم که دست احتیاج به کشورهای قدرتمند غربی و کفری دراز نکند و احساس استغنا داشته باشد.

چون مسلمانان در قرن‌های پسین، تن به تنبلی دادند، برای آموختن علم و دانش، اهمیت قایل نشدند و ابعاد مختلف علم را نیز در نظر نگرفتند.

این امر باعث شد که جهان به اوج ترقی برسد و مسلمانان در عقب بمانند و بالآخره از محتاجی و نیازمندی رنج‌‌های فراوانی ببرند و حتی طعم‌های تلخ ذلت و حقارت را بچشند.

ما مسلمانان و بالخصوص افغانستان اگر بخواهیم که به نعمت سعادت و نیک‌بختی برسیم و از رنج و محنتِ محتاجی و نیازمندی نجات پیدا کنیم، باید به علم و دانش توجه خاص نماییم و قسمی‌که در عرصه‌ی نظامی و جهاد، قدرتمندان را به شکست مواجه کردیم، باید در میدان علم و دانش نیز بدرخشیم و طلایه‌داری از آبادی، شکوفایی، تکنالوژی و ترقی باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید