روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پیش‌بینی تابستان گرم همراه با طوفان و آتش‌سوزی

سرعت گرم شدن دریاهای جهان در حال افزایش است و با ثبت ریکارد جدید در این زمینه، پیش‌بینی‌های اولیه از رخداد تابستانی بسیار گرم حکایت دارد.
مرکز ملی اطلاعات آب و هوایی امریکا با انتشار گزارشی اعلام کرد که در سراسر جهان، درجه حرارت آب دریاها ۱.۴۹ درجه فارنهایت بالاتر از متوسط ماه مارچ بوده و این دومین بالاترین سطح ثبت شده از سال ۱۸۸۰ در ماه مارچ محسوب می‌شود. این دما در سال ۲۰۱۶ به بالاترین حد تاریخی خود یعنی ۱.۵۵ درجه بالاتر از حد متوسط ماه مارچ رسیده بود.
بر پایه این گزارش، دمای بخش‌هایی از اقیانوس اطلس، آرام و هند طی ماه گذشته ریکارد جدیدی را ثبت کرده که می‌تواند هشداری بر آغاز فصل پرطوفان در اقیانوس اتلانتیک، آتش سوزی‌های گسترده در آمازون و استرالیا و گرمای شدید هوا در جنوب ایالات متحده باشد.
فیل کلوتزباخ، محقق دانشگاه ایالتی کلرادو می‌گوید، در خلیج مکزیک که حدود ۱۷ درصد تولید نفت امریکا بر پایه حفاری‌های دریایی این منطقه انجام می‌شود، دمای آب به ۷۶.۳ درجه فارنهایت رسیده که ۱.۷ درجه بالاتر از میانگین بلندمدت این مطقه است و احتمال وقوع طوفان را افزایش داده است.
رکورد دمای آب خلیج مکزیک در امتداد ساحل برقرار است به طوری که طبق اعلام سرویس ملی هواشناسی امریکا، فلوریدا گرمترین ماه مارچ را تجربه کرده است.
جنیفر فرانسیس، دانشمند ارشد مرکز تحقیقات وودز هول در ماساچوست معتقد است که ۹۰ درصد گرمای اقیانوس ها از گازهای گلخانه‌ای جذب می‌شود و بدون ترتیب گرمای حاضر متاثر از پدیده گرم شدن کره زمین است. همزمان با شیوع ویروس کرونا در جهان، موج شدید گرما می‌تواند چالش جدیدی برای مردم جهان باشد. در حالی که برخی پزشکان همچون دیدیه رائولت، پروفسور فرانسوی معتقدند که با پایان فصل بهار، ویروس کرونا نیز از بین خواهد رفت ولی تاکنون میان متخصصان جهان اجماعی در مورد تاثیر گرمای آب و هوا بر محو بیماری کووید۱۹ حاصل نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید