روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پیام داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت ۸ مارچ

بسم الله الرحمن الرحیم

روز جهانی زن( ۸ مارج) را برای زنان جهان بویژه زنان افغانستان مبارک می‌گویم

گرامی‌داشت از هشت مارچ، روز جهانی زن بهانه‌یست برای ارج‌گذاری به مقام والای زنان و یاد آوری از مبارزات حق‌طلبانه زنانی‌که در شرایط ناگوار و سخت زندگی می‌کنند.

زنان شجاع افغانستان که سالیان متمادی در فضای خشونت، تجاوز، اهانت، رعب و ترس زندگی داشته اند از حقوق اساسی و انسانی شان کمتر برخوردار گردیده بودند اما در هژده سال گذشته شجاعانه در کنار مردان این سرزمین در تمام شرایط کوشیده اند تا برای شگوفایی و پیشرفت افغانستان دست آوردهای را به ارمغان آورند.

در شرایط امروز نگرانی زنان افغانستان در خصوص روند مذاکرات صلح بیشتر از پیش محسوس است دولت افغانستان با اتکا بر حفظ قانون اساسی و دست آوردهای دو دهه که حضور زنان را بصورت واضح بیان داشته، تاکید می ورزد.

با آن‌که زنان افغانستان به دلیل از دست دادن اعضای فامیل، پدر، برادر، فرزند و شوهران‌شان قربانی اصلی جنگ و خشونت و بی‌خانمانی اوضاع ناگوار بوده اما در دو دهه پسین بیشترین فعالیت را در بازسازی، نوسازی، توسعه و در تقویت دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اساسی شهروندان، ورزش وتحصیلات داشته اند که دولت افغانستان نقش فعال زنان افغان را در هرگونه توافق سیاسی در خصوص روند صلح و مسایل مرتبط به افغانستان، حتمی و ضروری می پندارد

بنابر سهم بارز زنان افغان در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و فراگیری درسهای مسلکی و حرفوی که سبب تقویت این نیروها در عملیات های شبانه روزی و ماموریت های جنگی گردیده که قابل تمجید می‌باشد.

زنان افغان طی سال‌های جنگ برای ایجاد یک محیط مناسب برای زندگی و رشد بیشتر تحصیل ‌‌ و ترویج همزیستی مسالمت‌آمیز در جامعه‌ قربانی‌های را متحمل شده‌ اند دولت جمهوری اسلامی افغانستان از نقش فعال زنان در تمام عرصه ها استقبال می‌نماید.

خانم غفاری شاروال ولایت میدان وردک، برنده جوایز زنان شجاع جهان شد که در پیامی گفت، زنان افغان از توانمندی‌های بالای برخوردار اند و با هرنوع دشواری و چالش می‌توانند شجاعانه مبارزه کنند، با وجود چالش‌های فروان صد راه زنان، خانم غفاری توانست به اثبات برساند که زنان این کشور می‌تواند در کنار برادران‌ شان در هر نوع شرایطی برای بقای جمهوریت و افغانستان آزاد کار کنند که این قابل تحسین است.

گرامی داشت از روز جهانی زنان را به تمام زنان مبارز و شجاع افغانستان مبارک باد گفته آرزوی صلح، برابری و امنیت عمومی را دارم.

خجسته باد ۸ مارچ روز بین المللی زن

داکتر حمدالله محب

مشاور امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان

ممکن است شما دوست داشته باشید