روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پیام حسینه صافی سرپرست  وزارت اطلاعات وفرهنگ به مناسبت صدمین سالگرد استقلال افغانستان

صدسال ازآزادی و استقلال افغانستان می گذرد ،استقلال و آزادی دوواژه مقدس درقاموس مردم این سرزمین است که باخون وگوشت این ملت آزادی خواه عجین شده است .

این روز فرخنده را به همه ملت افغانستان و به صورت اخص زنان و مادران تاریخ ساز افغانستان تبریک و تهنیت می گویم .به شهادت تاریخ  نبرد زنان و مردان این سرزمین دربرابر استیلاگران بیگانه صفحه های تاریخ باستان افغانستان را رنگین کرده است. اگر زرغونه ها ،ملالی ها ، اکبرخان ها ،مسجدی ها و دگرو دگر رزمیدند و حاصل حماسه هایشان را به نسل امروز ‹‹استقلال ››ودیعه گذاشتند نسل دیروز و امروز نیز هرگز با حاصل خون نیاکان شان بازی نکرده اند و از استقلال، آزادی ،دموکراسی و مردم سالاری دربرابر توطیه های آشکارو پنهان اهریمن با ایثار وفداکاری حراست کرده اند.نقش زنان و مردان صدیق این سرزمین دردفاع از ارزش های ملی و اسلامی این کشور برازنده و تابناک است .

 صدسال قبل زمانی که به رهبری شاه امان الله خان غازی مردم افغانستان استقلال کامل کشور را حاصل کردند ،افغانستان به حرکت درجاده تعالی فرهنگی ،سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی آغازکرد وایده افغانستان نوین و متعالی گام به گام عملی می شد.

اما دریغ ایادی بیگانه فرصت نداد تا افغانستان مسیر ترقی وتعالی یی را که انتخاب کرده بود ، به صورت کامل طی کند.

 به هرحال ،ازآن زمان صد سال می گذرد و امروزملت افغانستان آزمون بزرگ پایان جنگ را تجربه می کند . بدون تردید اگر دراین جنگ دیگران دخیل نبودند ، سرانجام مردم افغانستان زبان مشترک شان را می یافتند و به این غایله پایان می دادند ،تزویر و ترفند دشمن شوربختانه افغانان را به جان هم انداخته است ، با استفاده از فرصت می خواهم به مخالفان مسلح دولت خطاب کنم که به سلسله عزاداری ها پایان دهید
و به مادروطن حرمت گذارید .

 این بزرگترین تحفه شما به صدسالگی استقلال کشور خواهد بود.

در فرجام یکبار دیگر صدمین سالگرد  استقلال کشور را مبارک باد می گویم .

ممکن است شما دوست داشته باشید