روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پیامد های احتمالی خروج نیروهای خارجی از افغانستان

سیدنورالحق حیدریار 

قرار است که تا دو هفته آینده برنامه خروج تدریجی نیروهای نظامی خارجی از افغانستان آغاز شود . در حال حاضر حدود ۱۴۰۰۰ هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند که به آموزش ، مشوره و تعلیم و تربیه نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان مصروف هستند و قرار است که نصف این نیروها از افغانستان به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خارج شوند. خروج همکاران بین المللی در حال حاضرواکنش های ملی وبین المللی را در پی داشت .

درواقع نیروهای دفاعی وامنیتی در شرایط کنونی درگیر جنگ طاقت فرسا اند که نیازمند همکاری بیشتر در بخش های حملات هوایی است ، طبیعی است که اعلام خروج  بالای انگیزه ومورال نیروهای دفاعی و امنیتی تاثیرگذار است ؛ اما تجربه سال ۲۰۱۴ نشان میدهند که برنامه خروج به لحاظ عدد و ارقام تاثیر چندان برجنگ افغانستان نخواهد داشت . در آن زمان وقتی برنامه انتقال مسوولیت های نظامی به افغانها صورت گرفت نیروهای دفاعی و امنیتی به وجه احسن توانست که جنگ را مدیریت کنند . تا اکنون اکثرا عملیات های شبانه و روزانه توسط افغانها انجام می شود دستوردونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج هفت هزار نیرو تنش های داخلی میان وزارت دفاع آمریکا و اداره کاخ سفید را نیزدر پی داشته است . چنانکه جیمس متیز وزیر دفاع آمریکا از سمتش استعفا داد .

 لذا دیده می شود که در سیاست خارجی امریکا تغیرات قابل ملاحظه ای نیز به وجود آمده است. اهمیت حضور در افغانستان برای بعضی از سیاسیون امریکا تا هنوز مبهم است ، آنها تنها به جنبه مادی مصارف نیروهایشان در افغانستان تمرکز می کنند و کاربرد آنها و اهمیت ستراتیژیک افغانستان برای کنترل منطقه و رقیب های بین المللی آمریکا هنوز برای اکثر آنها قابل درک نیست .در حالیکه از دید ستراتیژیک حضور آمریکا در افغانستان و مبارزه با تروریزم تاثر مستقم بر امنیت داخلی امریکا دارد . امریکا اگر در افغانستان مبارزه نکند هر لحظه ممکن است که حادثه ۲۰۱۱ تکرار شود و با توجه به رشد تکنالوژی و دسترسی تروریستان برآن این تهدید را بیشترمتصور است  .

تنش های منطقه ای در شرایط کنونی فوق العاده زیاد شده و هرکشور در صدد امتیاز گیری بیشتر و نفوذ بیشتر در افغانستان بوده ، رقابت جدی میان کشور های روسیه ، امریکا ، پاکستان ، ایران و آسیای میانه و چین بر سر حضور و دخالت در امور افغانستان وجود دارد . 

با چنین شرایط ایجاب میکند که در زمینه خروج عجولانه از تعقل و تدابیر سیاسی کار گرفته شود تا خلای قدرت در افغانستان به وجود نیاید و منافع کشور ها در اینجا تهدید نشود . آسیب پذیری های نیروهای دفاعی و امنیتی در چنین شرایط که پروسه های انتخابات ، صلح و جنگ را در بر دارد به مراتب زیادتر از هر زمان دیگر است . اگرچه اردو و پولیس ملی توان عملیات های نظامی خوب دارند ؛ اما روحیه و مورال و انگیزه که از مهمترین عناصر جنگ در این مقطع مهم است . لذا دست آورد های حملات تهاجمی که از یک ماه قبل آغاز شده بود تا هنوز محسوس بوده و بیشتر از ده ها فرمانده محلی طالبان کشته شدند و این افتخار بزرگ برای نیروهای دفاعی و امنیتی است . لذا اعلام قبل از وقت خروج می تواند که روحیه عمومی را دوباره خراب کند و این دست آورد ها را نابود کند .به این ترتیب مدیریت برنامه خروج باید جزو اولویت های دوستان بین المللی افغانستان و دولت افغانستان باشد . اول از همه باید پروسه های ملی افغانستان تکمیل گردد و ظرفیت های هوایی افغانستان تا سطح نیاز بلند برود و کمبود های احتمالی و خلا های که متصور است پر شود و بعد برنامه خروج هیچ تاثیری در پی نخواهد داشت . اگر این برنامه مدیریت نشود و خروج عجولانه صورت بگیرد . احتمال فشار بیشتر بر نیروهای افغان از سوی دشمنان متصوراست و رشد تروریزم در افغانستان به خیر و صلاح منطقه و جهان نخواهد بود .

ممکن است شما دوست داشته باشید