روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

پیامدهای مخرب تابلیت کا

بازار استفاده تابلیت کا دراین اواخر گرمتر شده است و دیده  می شود که تعدادی از جوانان برای خوش گذشتاندن چند ساعت در مجالس، محافل های عروسی و شب نشینی از تابلیت‎های مست کننده استفاده می‎کنند که این مواد نشه آور و را بنام تابلیت (کا) یاد می کنند اما این جوانان نمی‎دانند که استعمال از این قسم داروها و تابلیت‎ها به صحت شان چقدر مضر و آسیب پذیر نبوده، سبب مشکلات روحی و روانی شان می شود و سرنوشت شان را به کجاها می‎کشاند.

تابلیت کا چیست و چی ضررهایی در قبال دارد؟

این ماده مخدر روان گردان بسیار خطرناک، یکی از مشتقات آمفتامین است که نام کیمیاوی آن میتایل دی اوکسی میتایل آمفتامین می باشد.

یک بار مصرف تابلیت کا مساوی است با تخریب حجرات دماغ  و اختلال دایم در قدرت تفکر و تصمیم گیری. این دارو از سبب عوارض جانبی خطرناک و بعضاً غیر قابل برگشت در جمله داروهای غیرمجاز شامل می باشد و استفاده آن در تمام کشورهای جهان ممنوع است.

چون تابلیت کا  به شیوه ی کیمیاوی  و تغییر در ساختمان آن و در آزمایشگاه های غیرقانونی ساخته می شود لذا میزان خالص بودن آن از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر بسیار تفاوت دارد.

البته ترکیباتی شامل متادون و کتامین نیز به عنوان اکستسی به صورت دست ساز در بازار موجود است که بسیار خطرناک است.

این دارو بنام اکستسی که در فرهنگ فارسی به ( وجد ) و ( نشاط ) و از خود بیخود شدن معنی می دهد یاد می شود ولی نام های خیابانی زیادی از جمله بمب شادی، بمب هیجان،  داروی عشق، داروی هم آغوشی، سوپرمن، مرسدس بنز که در کشور ما بنام تابلیت کا  یاد می شود مورد استفاده جوانان قرار گرفته است.

اکستسی معمولاً به شکل قرص های رنگی است که روی این قرص ها شکل هایی مانند قلب، ضرب در، پروانه، ستاره، حروف لاتین و… نوشته شده است و در بسته بندی هایی به شکل های کارتونی مانند میکی موس و پوکمان ارایه می شود .

انواع تزریقی، برچسبی و ژل نوشیدنی آن نیز گزارش شده است. اکستسی معمولا در مجالس رقص، محفل های مختلف شبانه مصرف می شود. در این مجالس به علت هیجان بیش از حد و نداشتن کنترول رفتار، روابط جنسی بدون محافظت صورت می گیرد و هم اکنون یکی از علت های مهم بروز شیوع بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز در بسیاری از کشورها، شرکت در همین مجالس و مصرف تابلیت کا است.

عوارض و ضرر های مصرف این دارو: تابلیت کا ۲۰ دقیقه بعد از مصرف به مغز می رسد و اثر آن بین ۴ تا ۶ ساعت ادامه دارد. تابلیت کا بر شناخت، تفکر و حافظه اثر می گذارد و می تواند باعث اضطراب و توهم گردد.

در بعضی از موارد فرد مصرف کننده دچار بیماری های روانی غیر قابل برگشت شده و حتی آثار مخرب مصرف تابلیت کا تا ۷ سال پس از یک بار مصرف در اسکن های انجام شده مغز مشاهده می شود و گزارش هایی  نیز در مورد اقدام به خودکشی و خود زنی پس از مصرف آن رسیده است.

فرد مصرف کننده دچار هیجان بیش از حد شده و می تواند ساعت های متوالی به بی خودی، رقص و پایکوبی بپردازد. اما پس از مدتی دچار تجربیات و آثار مخرب و ناخوشایندی مانند: بی قراری، رفتار آشفته و پریشانی، افزایش حرارت بدن، افزایش ضربان قلب، گرفتگی فک وعضلات، خشک شدن دهان، تشنگی و… می شود. از میان عوارض یاد شده افزایش حرارت بدن می تواند منتج به مرگ گردد.

چون از یک سو باعث بلند رفتن فشارخون،  بی نظمی در ضربان قلب، کاهش نمک و آب بدن و نارسایی گرده می شود واز سوی دیگر اگر حرارت بدن بیش از حد افزایش می یابد آسیب جدی به مغز وارد ساخته و می تواند موجب مرگ فرد شود.

ولی مهمترین و پایدارترین عارضه تابلیت کا اختلال دوامدار در تفکر و تصمیم گیری درست می باشد. عوارض و نشانه های مصرف طولانی مدت تابلیت کا که زندگی سالم را برای انسان ناسالم می سازد و رفتار و حرکات در کل تغییر می کند: رفتار پرخاشگرانه و بی پروایی، ساییدن دندان ها به هم، نداشتن هدف در زندگی و پوچ گرایی، قفل شدن فک ها، انتخاب دوستان جدید و رها کردن دوستان پیشین، خیره شدن به یک نقطه، اختلاط درشیوه تشخیص، بی علاقگی به مسایل روزمره چون، تحصیل، ورزش، کار و…

برای تشخیص و آزمایش این داروی خانمان سوز و تباه کن در وجود انسان، از ادرار و موی سر فرد مبتلا به آن معاینه صورت می گیرد.

تداوی و راه بیرون رفت از این عادت زشت و خطرناک، چون اثرات تابلیت کا به صورت تحلیل و نابودی حجرات  دماغ است این اثرات غیر قابل بازگشت است متأسفانه اعتیاد به تابلیت کا تداوی ندارد به علاوه آن بسیاری از افراد به علت مشکلات روانی حاصل آن لازم است به شکل طولانی مدت تحت تداوی قرار گیرند.

امید میرود که نهادهای مسول در قسمت کنترول دواخانه‌ها و مجوز فروش این داروها تحقیقات موثر انجام داده و استفاده آن را تاحد امکان ممنون قرار دهند تا جوانان عزیز ما از این مسیر چالش زا نجات یابند. به امید یک جامعه سالم و صحت مند.

نجیب

ممکن است شما دوست داشته باشید