روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

پومپیو: امریکا آماده است بدون کدام پیش شرط با ایران مذاکره کند

مایک پومپیو وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید کشورش حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی وارد گفتگو با ایران شود ولی به فشارهایش بر ایران ادامه خواهد داد.

آقای پومپیو این موضوع را دیروز بعد از دیدار با همتای سویسی‌اش ایگنازیو کاسیس در شهر جنوبی بلینزونا سویس ابراز داشت.

پومپیو گفت: “ما آماده صحبت با آن‌ها بدون کدام پیش شرط هستیم. ما آماده‌ایم با آن‌ها بنشینیم، ولی تلاش‌های امریکا برای از میان برداشتن فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران ادامه خواهد یافت.”

روابط میان تهران و واشنگتن بعد از آن تیره تر شده است که امریکا یکسال پیش از توافق‌نامه هسته‌ای شش قدرت جهان با ایران خارج شد. واشنگتن بعد از آن تحریمات بر تهران را از سر گرفت، از لحن تند در برابر ایران استفاده کرد و در اشاره به آنچه تهدید قریب الوقوع از سوی تهران می‌خواند، حضور نظامی‌اش در شرق میانه را تقویت بخشید. ایالات متحده تهران را متهم به حمایت از گروه‌های تندرو در شرق میانه نیز می‌کند. اتهاماتی‌که تهران آنرا رد می‌کند.

مقامات ایران و امریکا گفته اند دنبال جنگ نیستند. دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا اخیراً تمایلش به گفتگو با ایران را ابراز داشته و به تاریخ ۳۰ ماه می به خبرنگاران گفت: “اگر ایرانی‌ها بخواهند گفتگو کنند وی نیز آماده است.”

ولی آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران صحبت با امریکا را رد نموده و گفته است، گفتگو با ادارهء فعلی امریکا زهرآگین خواهد بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران به روز شنبه (اول جون) گفت، اگر واشنگتن از خود احترام نشان دهد تهران احتمالاً گفتگو خواهد کرد ولی افزود ایران را نمی‌توان با فشار به گفتگو واداشت.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران در صحبت با تلویزیون‌ “ای بی‌سی” گفت احتمال نمی‌رود ایران در این زودی‌ها به صحبت با امریکا توافق کند. او گفت دونالد ترمپ فشار می‌آورد، تهدید در برابر ایران کارا نیست.

او افزود: “احترام کنید، مفید تمام خواهد شد!”

ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سویس در کنفرانس مشترک خبری با مایک پومیپو گفت کشورش خرسند است به حیث تسهیل کننده، نه میانجی میان ایالات متحده و ایران کار کند و برای چنین کار نیاز است هر دو کشور از سویس بخواهند چنین نقش را بازی کند.

او این را نگفت که آیا تا حال چنین تقاضایی از سویس صورت گرفته است یا خیر.

قابل ذکر است که سویس از منافع امریکا در ایران نمایندگی می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید