روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پوتین: مبارزه با افراط گرایی در افغانستان نیازمند توجه ویژه می باشد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود در پنجمین نشست گروه تعامل و اقدامات برای اعتمادسازی در آسیا اعلام کرد: لازم است برای جلوگیری از انتشار ایده‌های افراط‌گرایی در آسیا، توجه ویژه به مبارزه با افراط‌گرایان و گروه‌های تروریستی در افغانستان داشته باشیم.

وی بیان کرد: برای رسیدن به این هدف لازم است تا همکاری‌های بیشتری برای شناسایی و خنثی‌سازی فعالیت‌ گروه‌های تروریستی و جلوگیری از حمایت مالی آنها از جمله از طریق قاچاق مواد مخدر انجام شود.

به گفته رئیس ‌جمهور روسیه، افغانستان به عنوان منطقه که سازمان‌های افراطی رادیکال (خواهان تغییرات بنیادین و ریشه) از جمله گروه‌های منتقل شده از خاورمیانه فعالیت‌های خود را در آنجا تشدید کرده‌اند، نیازمند توجه بیشتر است.

پوتین با اشاره به برگزاری دو دوره مذاکرات نمایندگان گروه طالبان و سیاستمداران افغانستانی در ماه‌های فبروری و می سال جاری در مسکو گفت: روسیه همه امکانات لازم برای برگزاری گفتگوهای بین‌الافغانی را ارایه کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه اطمینان داد: روسیه به عنوان رئیس فعلی سازمان همکاری شانگهای از همه امکانات خود استفاده می‌کند تا نقشه راه پیشنهادی این سازمان درباره گسترش همکاری با افغانستان در زمینه اقتصاد و مسایل بشری که در اجلاس روز شنبه در بیشکک (پایتخت قرغیزستان) ارایه شد را به اجرا درآورد.

پنجمین اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در شهر دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) با شرکت تعدادی از سران کشورهای عضو این اجلاس برگزار شد و عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه دولت افغانستان در این اجلاس شرکت داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید