روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

پایان عملیات امداد و نجات زلزله زده گان، ویران شدن دست‌کم ۱۰هزار خانه

در حالی که فقط سه روز از زلزله افغانستان گذشته، محمد نسیم حقانی، سخنگوی وزارت حوادث طبیعی اعلام کرد عملیات جست‌وجو و نجات بازماندگان زلزله روز جمعه پایان یافته است. پیشتر تعداد کشته‌های این زلزله هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده بود اما هماهنگ‌کننده سازمان ملل مرگ ۸۰۰ نفر را تأیید کرد.

سخنگوی وزارت حوادث طبیعی روز جمعه سوم سرطان به رویترز گفت زلزله روز چهارشنبه در منطقه‌ای دورافتاده در نزدیکی مناطق قبایلی، حدود دو هزار زخمی بر جای گذاشت و همچنین ۱۰ هزار خانه را به طور جزیی یا کامل ویران کرد.

این مقام گفت که تجهیزات درمانی و دارو و سایر کمک‌های اولیه ناکافی است.

پایان یافتن عملیات جست‌‌وجو و نجات در حالی است که در زلزله‌های دیگر معمولا این عملیات بیش از این به طول می‌انجامد و ممکن است تعدادی از آسیب‌دیدگان، پس از مدت زمان بیشتری از زیر آوار بیرون کشیده شوند.

روز چهارشنبه زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۶/۱ در حدود ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی کابل در منطقه‌ای روی داد که دارای روستاهای پراکنده است و در دهه‌های گذشته اغلب صحنه جنگ و درگیری بوده است.

رویترز نوشت ارتباطات ضعیف و فقدان جاده‌های مناسب، تلاش‌های امدادی را با مشکل مواجه کرده است. همچنین وضعیت انسانی در افغانستان بحرانی بوده و در ماه‌های اخیر نیز این بحران شدیدتر شده است.

با این حال پس از وقوع زلزله اخیر، تعدادی از کشورها از جمله برخی از همسایگان افغانستان کمک‌های اولیه و نیروهای امداد به افغانستان فرستادند.

جاپان، کره جنوبی، تایوان و امارات متحده عربی هم روز پنج‌شنبه اعلام کردند قصد دارند کمک‌هایی را به افغانستان ارسال کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید