روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پایان دور نهم مذاکرات امریکا با طالبان خلیلزاد به کابل آمد

نهمین دور مذاکرات زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان با نمایندگان طالبان، پایان یافت. خلیلزاد شام روز یکشنبه به کابل آمد و با سران حکومت وحدت ملی و سیاسیون کشور دیدارهای جداگانه را انجام داد.

در دیداری که با رئیس جمهور غنی داشت، جزئیات طرح موافقتنامه امریکا و طالبان را در اختیار دولت افغانستان گذاشت و بعد از این دیدار
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری در کنفرانس خبری خاطرنشان ساخت که دولت افغانستان با در نظر داشت منافع ملی و خواست مردم افغانستان جزئیات طرح این موافقتنامه را تدقیق و بررسی خواهد کرد و بعد از بررسی و تدقیق مواد این موافقتنامه، دیدگاه خود را با نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شریک خواهد ساخت.

صدیقی تأکید کرد که رئیس جمهور دولت اسلامی افغانستان از خلیلزاد خواسته است که طرح موافقتنامه یاد شده را با سیاسیون دیگر کشور نیز شریک سازد.

هرچند خلیلزاد در یک تویتش از پایان این مذاکرات خبر داده و گفته است که برای مشورت رهسپار کابل می‌شود، اما در پیام خود نیز به این مسئله اشاره نموده که ما “در آستانۀ توافقنامه یی قرار داریم که خشونت را کاهش بدهد و روزنه یی به روی افغانان بگشاید تا با هم نشسته در مورد صلح شرافت مندانه و پایدار و یک افغانستان متحد و مستقل که تهدیدی برای امریکا و متحدانش یا هر کشور دیگری نباشد مذاکره کنند، اما تشدید جنگ در شماری از ولایت ها، توافقنامه میان امریکا و طالبان را زیر سوال برده و مردم به این موافقتنامه به دیده شک
می نگرند.

گرچه پیش از این  خلیلزاد گفته بود که خروج قوای خارجی از افغانستان تضمین ضد دهشت افگنی از سوی طالبان، مذاکرات بین الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل اصلی این مذاکرات است، مگر تمکین نکردن طالبان به این بند های موافقتنامه، پرسش هایی را خلق کرد که چگونه با این دید به یک صلح پایدار دست خواهیم یافت.

با آنکه طالبان خروج کامل قوای خارجی از افغانستان را شرط اساسی مذاکرات شان خوانده اند، اما تا کنون مقام های ارشد نظامی و ملکی امریکا بحث خروج قوای امریکایی را از افغانستان پیش از وقت و زود هنگام
 می خوانند.

در تازه ترین مورد، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا گفت “ما ناگزیریم حضور خود را (در افغانستان) حفظ کنیم. ما آنجا باقی خواهیم ماند. نیروهای خود را به شکل قابل ملاحظه‌ یی کاهش می‌دهیم، اما حضور خود را همیشه حفظ خواهیم نمود. بخش قوای استخباراتی خود را (در افغانستان) حفظ خواهیم کرد.”

پیشتر از آن، جوزف دنفورد، لوی درستیز قوای مسلح امریکا، بحث خروج قوای امریکایی از افغانستان را “بسیار پیش از وقت” دانست و گفت که هر گونه توافق امریکا با طالبان و خروج نظامیان امریکایی از افغانستان وابسته به اوضاع امنیتی در افغانستان خواهد بود.

حالا که کار به اینجا کشانده شد و جزئیات طرح موافقتنامه صلح بعد از
 ۹ دور گفتگو سرانجام به دست دولت افغانستان قرار گرفته و دولت افغانستان بعد از تدقیق و بررسی همه جانبه موقف و دیدگاه خود را با نماینده ویژه امریکا شریک خواهد ساخت، اما مسئله ای که برای مردم افغانستان نهایتاً مهم و تأثیر گذار است، این است که باید جزئیات طرح موافقتنامه به همه پرسی گذاشته شود و مردم افغانستان از این جزئیات اطلاع حاصل کنند، در غیر آن اگر این بار هم مردم ما مانند فیصله های نشست های قبلی در عدم اطلاعات قرار گیرند طبعاً نگران کننده خواهد بود، زیرا این موافقتنامه هرچه که باشد به زندگی مردم افغانستان اثرگزار است.

از این رو امریکا و طالبان نمی توانند برای مردمی که در این چهار دهه متحمل خسارات جانی و مالی فراوانی گردیده خط و نشان ترسیم کنند، زیرا این فرزندان رشید افغانستان بود که به خاطر دستاورد هایی که امروز همه به آن
 می بالند، جان های شیرین شانرا فدا کردند تا این که صاحب نظام دموکراتیک مردم سالار وهمه پذیر اند.

بناءً اگر امریکا و طالبان می خواهند که این موافقتنامه شان جنبه عملی اجرایی و مورد پذیرش مردم وحکومت افغانستان قرار گیرد، در قدم نخست آتش بس دایمی را اعلان و آنرا عملی سازند و مذاکرات بین الافغانی را نیز با دولت مشروع قانونی افغانستان که از حمایت عمومی مردم برخوردار است آغاز کنند تا اینکه امیدواری به برقراری صلح سراسری، دایمی، با عزت و عادلانه در کشور تقویت گردد. 

     احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید