روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پارلمان ترکیه از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند

داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی قبل از ظهر امروز (پنج‌شنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۹) با جلالتمآب دکتور مصطفی شنتوب رئیس پارلمان جمهوری ترکیه دیدار کرد.
در این ملاقات رئیس پارلمان جمهوری ترکیه تشریف‌آوری رئیس شورای عالی مصالحه ملی و هیئت همراه ایشان را به جمهوری ترکیه خیرمقدم گفت. او روابط میان دو کشور را تاریخی و استوار بر ارزش‌های مشترک خواند و افزود که دین، ارزش‌های فرهنگی و روابط مردمی در تحکیم این روابط نقش بنیادی ایفا کرده‌اند. افغانستان و ترکیه در غم و در شادی در کنار یک‌دیگر ایستاده‌اند و ما به ادامه همکاری‌های مشترک به ویژه همکاری میان پارلمان‌های دو کشور متعهدیم.
دکتور شنتوب در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت خرسند است که دو کشور در قضایای بین‌المللی نیز نظر مشترک دارند. گروه‌ دوستان افغانستان در پارلمان جمهوری ترکیه نیز فعال اند و برای استحکام و توسعه روابط میان دو کشور تلاش می‌کنند.
رئیس پارلمان جمهوری ترکیه در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که ما تلاش‌های صلح در افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کنیم. ما طرف‌دار مذاکره و حل مشکل از طریق گفت‌وگو هستیم. جنگ باید در افغانستان خاتمه یابد و مردم به آرامش و ثبات دست‌یابند. نقش شما را در این راستا برجسته و مهم‌ می‌دانیم و از شما و تلاش‌های‌تان حمایت می‌کنیم. ما طرف‌دار یک افغانستان مستقل، آزاد و دموکراتیک هستیم که در صلح به سرببرد.
دکتور عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی با تشکر از استقبال گرم و پذیرایی رئیس پارلمان ترکیه روابط میان دو کشور را حسنه و استوار بر ارزش‌های مشترک خواند و حضور در پارلمان جمهوری ترکیه را مایه افتخار و سعادت خواند.
رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفت که ترکیه همیش در کنار مردم افغانستان بوده و در ۲۰ سال اخیر افغانستان را در عرصه‌های مختلف اقتصادی، نظامی و فرهنگی کمک کرده است.
دکتور عبدالله عبدالله سپس با تشکر از حمایت رئیس پارلمان از تلاش‌های صلح، در باره روند صلح و تحولات داخلی و منطقه‌ای صحبت کرد و خواهان حمایت پارلمان جمهوری ترکیه از این تلاش‌ها گردید. رئیس شورای عالی مصالحه ملی علاوه نمود که در برگشت با رئیس پارلمان کشور نیز صحبت می‌کند تا در تقویت روابط میان پارلمان‌های دو کشور گام‌های موثر برداشته شود.
رئیس شورای عالی مصالحه ملی تاکید نمود که صلح در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه و فراتر از منطقه است و جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت مذاکره کشور در دوحه به استفاده از این فرصت متعهد اند.
بعد از آن رئیس شورای عالی مصالحه ملی با رئیس پارلمان جمهوری ترکیه از بخش‌های مختلف پارلمان دیدن کردند. رئیس شورای عالی مصالحه ملی در بخشی از پارلمان که به اثر بمباران در جریان کودتای ناکام در ترکیه تخریب گردیده بود گل گذاشت و اعضای پارلمان ترکیه هنگام اعلان حضور دکتور عبدالله عبدالله در تالار مجلس از او با کف‌زدن استقبال کردند

ممکن است شما دوست داشته باشید