روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ولسی جرگه مکانی برای تحمل، بردباری، خردورزی وپابندی به قانون است، نه …

پس از انتظار حدود چهار سال دور هفدهم پارلمان افغانستان در یک سراسیمه‌گی کلی که در آن نمایندگان ولایت‌ کابل حضور نداشتند با چهره‌های حدوداً جدید، در حضور رئیس جمهور غنی در اوایل ماه ثور سال جاری افتتاح شد تا اعضای آن بتوانند فعالیت‌های شان را رسماً آغاز نمایند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در روز افتتاح دور هفدهم پارلمان از کم‌کاری‌ و مدیریت ناسالم‌ کمیسیون مستقل انتخابات یاد کرد و افزود نتایج انتخابات شورای ملی باید به مراتب وقت‌تر اعلام می‌گردید و دلیل تاخیر آن را  سهل انگاری کمیسیون‌های انتخاباتی دانست.رئیس جمهور غنی در آن  روز هم‌چنان خطاب به نمایندگان حاضر، گفت چشم امید مردم به سوی شما و انتظار خدمت‎را از شما دارند و در بخش وحدت
و یک‌‍پارچه‌گی نمایندگان تصریح کرد
باید نام دورۀ هفدهم شورای ملی دورۀ استحکام وحدت ملی از طریق قوای سه‌گانه باشد
.

شهروندان کشور نیز با آغاز روزهای نخست فعالیت شورای ملی امیدوار بودند تا دور هفدهم ولسی جرگه کشور به مراتب کارآمدتر، شایسته‌تر و پرکارتر از دورهای قبلی باشند و در آن‌ نمایندگان شان به فساد پول‌اندوزی، تعصب و قوم‌گرایی نه و برای هم‌دلی و وحدت هم‌صدا شوند؛ امیدی که در یکشنبه ۲۹ ثور به خاک یک‌سان شد.

این ناامیدی شهروندان کشور پس از روز پنج‌شنبه هفتۀ گذشته زمانی آغاز شد که شورای ملی افغانستان فضای عادی خودش را بر سر انتخابات رئیس جدید پارلمان از دست داد و بعد از آن روز تا به حال خانۀ ملت به مکانی برای قدرت‌نمایی میان نمایندگان مردم مبدل گردیده‌است.

جنجال‌های که دامنۀ آن پا از افغانستان فرا تر گذاشته، درست در هفتۀ گذشته پس از آن شروع شد که اعضای جدید ولسی جرگه تصمیم بر تعیین رئیس‌شان گرفتند و در نتیجه به شمول میر رحمان رحمانی، نمایندۀ مردم از ولایت پروان و کمال ناصر اصولی، نماینده مردم از ولایت خوست چهار تن خود را برای رسیدن به کرسی ریاست آن نامزد کردند.

روز نخست رأی‌گیری بی‌نتیجه به پایان رسید و هیچ یک از نامزدان نتوانست رأی مورد نظر را برای رسیدن به ریاست ولسی جرگه به دست آورد؛ باید گفت این بار نخست نیست که جنجال‌ها در ولسی جرگه افغانستان بر سر تعیین رئیس آن بالا می‌شود بلکه در گذشته ما نیز شاهد چنین روی‌دادهای بوده‌ایم، اما به این پیمان …، نه .

به روز شنبه هفتۀ جاری یک بار دیگر رقابت میان اصولی و رحمانی آغاز و در نهایت رهبری مجلس میررحمان رحمانی را با کسب ۱۲۳ رای، رئیس پارلمان اعلام کرد که با واکنش رقیبش که ۵۵ رای داشت، مواجه شد. جنجال‌ها پس از آن آغاز شد که به گفتۀ معترضان رئیس جدید مجلس باید ۱۲۴ رأی را اخذ می‌کرد.

‌روز یک‌‍شنبه جنجال‌ها و سروصداها تا جای بالا کشید که شماری از اعضای ولسی جرگه بر چوکی رئیس جدید این نهاد حلقه زدند و باسماجت مانع نشستن میررحمان رحمانی بر چوکی ریاست شدند و به دنبال آن شماری از هواداران رئیس جدید مجلس خواستند که مانع این کار معترضان شوند و حتی یکی از نمایندگان مجلس با چکش چوبین که بر دست داشت قصد حمله بالای معترضان را نمود و دلیل آن را نیز دفاع از حقوق‌شان گفته‌ا‌ست.

دراخیر روز یکشنبه هم‌چنان یک هئیت
۱۵ نفری از نمایندگان‌ مردم که در آن پنج نماینده بی‌طرف و ۱۰ نماینده از هواداران رحمانی و اصولی شامل اند به خاطر حل این بحران تعیین شده اند.

عمل‌کرد شماری از اعضای مجلس نمایندگان با واکنش‌های تند شهروندان  دولت و سیاست‌مداران کشور روبرو شده‌است و مردم را نسبت به آیندۀ خوب این دور شورای ملی بی‌باور ساخته‌است.

مجلس نمایندگان مطابق قانونی اساسی افغانستان مظهر اراده، عزت و قدرت مردم بوده و اعضای آن باید در اظهار رأی، مصالح ملی را مدار قضاوت قرار دهند. به اساس قانون اساسی پارلمان جایی برای تنش‌زایی، تعصب  نفرت‌آمیز قومی و زبانی نیست؛ بل‌که مکانی برای تحمل، بردباری، مدارا، خردورزی و پابندی به قانون، همچنان نمایش وحدت ملی و همگرایی است، نه جای بدماشی و زورگویی و از حق خود پافراتر گذاشتن.

 بناءً نیازاست که هر نماینده ملت قبل از داخل شدن به پارلمان این موارد را به شکل درست مطالعه و‌قانون را زیر پا ننماید و در عین زمان رأی مردم را برای رسیدن به نفع شخصی شان استفاده نکند.           ۱-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید