روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ولسی جرگه اعلام ناشده تعطیل است

برخی اعضای ولسی جرگه با اشاره به عدم حضور اکثر اعضای این ولسی جرگه در نشست‌های عمومی و کمیسیون‌های ولسی جرگه می‌گویند که این خانه اعلام ناشده تعطیل است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ پس از آغاز اجلاس دوم دور هفدهم ولسی جرگه شمار اندک نمایندگان در نشست‌های عمومی و کمیسیون‌های ولسی جرگه حاضر می‌شوند طوری‌که نصاب نشست عمومی و کمیسیون تکمیل نمی‌شود.شماری از نمایندگان در نشست دیروز با انتقاد از عدم حضور نمایندگان دیگر گفتند که ولسی جرگه اعلام ناشده تعطیل است.

عارف رحمانی یک عضو ولسی جرگه گفت که بعد از تعطیلات تابستانی تا هنوز در هیچ نشستی نصاب ولسی جرگه تکمیل نشده و عدم اشتراک نمایندگان در جلسات ولسی جرگه شرم‌آور است.

 رحمانی افزود که غیر حاضری نمایندگان در حالی است که ده‌ها قانون روی میز ولسی جرگه قرار دارند و شرایط امنیتی نیز بحرانی است؛ اما ولسی جرگه عملا و به شکل اعلام ناشده تعطیل شده است. غلام حسین ناصری دیگر عضو ولسی جرگه هم بیان داشت که تعطیل هر اداره بدون موجب حقوقی خیانت ملی به حساب می‌آید.

 ناصری گفت: “اکثر ادارات دولتی به دلیل سرپرستی عملاً در تعطیلات به سر می‌برند؛ زیرا سرپرستان صلاحیت قانونی ندارند؛ اما ما هم (ولسی جرگه) به دلیل غیر حاضری نمایندگان و عدم تکمیل نصاب به منظور تصمیم گیری، تعطیل است و ولسی جرگه مصداق خیانت ملی را به خود گرفته است.”

به گفته او، شرکت در کمپاین‌های انتخاباتی به هیچ عنوان عذر موجه برای نمایندگان نیست تا در نشست‌های ولسی جرگه حاضر نمی‌شود در واقع مرتکب خیانت ملی شده است.

امیرخان یار معاون اول ولسی جرگه نیز گفت: “ما در شش ماه گذشته یک قانون را پاس نکرده ایم در حالیکه وظیفه اصلی ما قانون گذاری و نظارت از اعمال حکومت است.”

 یار با اشاره به اینکه حدود ۲۶ تن در نشست دیروز ولسی جرگه شرکت دارند، افزود که هم اکنون بیش از صد قانون روی میز ولسی جرگه قرار دارند؛ ولی هیچ گونه کار روی این قوانین به دلیل غیر حاضری نمایندگان در کمیسیون‌ها، صورت نگرفته است.

او از نمایندگان خواست که از غیابت غیر ضروری خودداری کنند. اما نمایندگان منتقد تاکید کردند که هیات اداری باید تدابیر انظباطی را بالای نمایندگان غیر حاضر تطبیق کنند.

بر بنیاد اصول وظایف داخلی ولسی جرگه، نمایندگانی که به صورت دوامدار غیر حاضری کنند، حتا تا تعلیق وظیفه در یک اجلاس مواجه خواهند شد؛ اما این تدابیر در گذشته و حال، به صورت کم سابقه از سوی هیئت اداری ولسی جرگه تطبیق شده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید