روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

وضعیت بد مهاجرین افغانستان در مسیر راه های قاچاقی

 سالهاست که مهاجرت با نام افغانستان گره خورده و آمار‌ها نشان می‌دهد که افغانستان بالاترین گراف مهاجرت را داشته و این روند همچنان ادامه دارد.

طبق آمار سازمان ملل بیش از ۲.۷ ملیون تن از مهاجرانی که در سراسر جهان در یک سال گذشته  ثبت شده اند از افغانستان هستند و این شمار پناهجویان، افغانستان را در ردیف یکی از سه کشور با بیشترین پناهجو قرار می دهد.

پدیده مهاجرت تاوان‌های زیاد انسانی و اقتصادی بر مردم افغانستان تحمیل نموده و این موضوع همیشه سر خط رسانه‌ ها بوده است.

در کنار مشکلات گوناگون که دامن گیر مردم افغانستان است، یکی هم مهاجرت افغانها بطور قاچاق به خارج از کشور است که از سالهای زیاد بدینسو ادامه دارد.

تعداد زیادی از افغانها بخصوص جوانان فریب قاچاقبران انسان را خورده و بطور غیرقانونی به کشورهای دیگر می روند.

افغانهایی که به رفتن غیرقانونی به کشورهای خارجی تن می دهند در مسیر راههای طولانی تا منزل مقصود با مشکلات زیادی روبرو می شوند، در جریان این سفر تعداد زیادی جانهای خود را از دست می دهند و تعدادی هم در مسیر راه از سوی پولیس این کشور ها بازداشت و زندانی می شوند.

مهاجرین افغانستان بعد از گذشتن از مرز چندین کشور و با تحمل سختی های فراوان خود را به مرزهای یونان می رسانند.

بر اساس آمار نهادهای حمایت از پناهجویان در حال حاضر هزاران مهاجر افغانستان که از مسیر ترکیه وارد یونان شده اند، در نقاط مختلف این کشور در بدترین وضعیت قرار دارند.

دیده بان حقوق بشر در گزارش تازه خود در باره وضعیت مهاجران افغان گفته است که پولیس یونان مهاجران را در مرز زمینی یونان و ترکیه بازداشت کرده و در بسیار از موارد لباس های آنها را درآورده و پول، تیلفون و سایر دارائی های شان را سرقت کرده و دوباره به مرز ترکیه بر می گرداند.

در تازه ترین مورد یک مهاجر افغان بنام کریم الله علی زاده و سه فرزندش در آب های یونان غرق شدند.

به دنبال تحولات اخیر در کشور موج جدیدی از مهاجران روانه کشورهای مختلف جهان شدند و در آن کشورها با تبعیض، فقر و مشکلات بسیار مواجه هستند
گفته می شود که تحولات اخیر در کشور و عوامل دیگر مانند فقر اقتصادی و بیشتر عدم زمینه های کاری در افغانستان سبب شده تا بسیاری افغان ها رفتن غیر قانونی به کشور های دیگر را ترجیح بدهند.

برخی از کارشناسان افغان به این باور هستند، تا زمانیکه زمینه های کاری در کشور فراهم نشود، جلوگیری از رفتن غیر قانونی افغان ها به خارج مشکل خواهد بود.
بسیاری از کارشناسان به این باورهستند که امارت اسلامی افغاستان باید در زمینه تامین عدالت اجتماعی، مصئونیت جانی  و فراهم کردن زمینه های کاریابی توجه بیشتر کند زیرا این سه مساله عمده ترین عامل افزایش قاچاق انسان و رفتن افغانها بطور غیرقانونی به خارج است.

بعضی از مهاجرت ها  آگاهانه هم صورت می‌گیرد همانند مهاجرت کسانی که رتبه‌های  علمی بالا دارند و تا مقطع فوق لیسانس و دکترا پیش رفتند ولی به دلیل عدم شغل و یا حد اقل عدم امنیت شغلی ترک وطن کردند و به مهاجرت روی آوردند.

از هموطنان ما تقاضا میکنم و این آرزو را داریم که در روند آبادی وطن سهیم شوند و با ابتکارات علمی، اقتصادی و به مردم و کشور شان کمک کنند و به جایی اینکه سرمایه دست داشتۀ شان را به دست قاچاق‌بر بسپارند و برای یک آینده نامعلوم سرمایه گزاری نموده و جان شان را هم به خطر ‌اندازند همان سرمایه را در داخل افغانستان سرمایه گزاری نموده هم خودشان را و هم مردم شان را به سعادت و خوشبختی برسانند و مطمئن باشند که هیچ جایی در دنیا وطن خودشان نخواهد شد.

نویسنده: صبور

ممکن است شما دوست داشته باشید