روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

وزیر دفاع امریکا خواستار فشار بین‌المللی برای رسیدن به توافق سیاسی در افغانستان شد

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا خواستار فشار بین‌المللی برای رسیدن به یک توافق سیاسی و ختم جنگ و خشونت در افغانستان شده است.
آستین در توییترش نوشته است: «اوضاع امنیتی افغانستان بیش‌تر به فشار بین‌المللی به هدف ایجاد یک توافق سیاسی با مذاکره برای پایان‌دادن این مناقشه دارد تا مردم افغانستان دولت مورد نظر و شایستۀ خود را داشته باشند.»
وزیر دفاع امریکا گفته است که کل جهان می‌تواند به ادامۀ این فشار کمک کند. او دربارۀ نحوه و سازوکار این فشار بین‌المللی جزئیات نداده است.
لوید آستین این سخنان را در حالی مطرح کرده است که حدود ۹۰ درصد سربازان امریکایی از افغانستان هم‌زمان با افزایش حمله‌های طالبان بیرون شده‌اند.
امریکا تعهد کرده است که به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند و به حضور غیرنظامی و کمک‌های بشردوستانۀ خود به افغانستان ادامه دهد.
این در حالی‌ست که روز پنج‌شنبه گذشته وزارت دفاع امریکا اعلام کرد که این کشور جنگنده‌های بیش‌تر و کمک‌های فنی و لوژستیکی را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار می‌دهد.
پیش‌ از این اعلام شده بود که امریکا ۴۵ چرخ‌بال و هفت جنگندۀ «ای۲۹» به افغانستان کمک می‌کند. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، روز پنج‌شنبه گذشته در یک نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغانستان مجهز با سلاح‌های پیش‌رفته‌اند.
به گفتۀ او، افغانستان دارای نیروی هوایی توان‌مند و آموزش‌دیده است و از نیروی کافی برای تأمین امنیت خود برخوردار است.
وزارت دفاع امریکا تأکید کرده است که این کشور افغانستان را زیر نظر خواهد داشت تا مطمئن شود که تروریزم در این کشور برای امریکا کوچک‌ترین تهدید هم نباشد.
جان کربی گفته است که وزارت دفاع امریکا در خاورمیانه امکانات و نیروی ضربتی برای پاسخ‌دهی به تهدید تروریسم در اختیار دارد. به گفتۀ او، حضور سربازان امریکایی در نزدیکی افغانستان به فرماندهان فرصت استفاده از گزینه‌های مختلف را می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید