روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

وزیر خارجه امریکا : درهرنوع تفاهم صلح با طالبان، دولت افغانستان نقش مرکزی خواهد داشت

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا در کمیته تخصیص بودجه سنا گفته است که دولت افغانستان در رسیدن به هر گونه تفاهم صلح با طالبان، نقش مرکزی خواهد داشت.

این اظهارات درست زمانی بیان می شود که نسبت به گفتگو ها میان نمایندگان امریکا و طالبان بگو مگو های زیادی وجود دارد.

دولت افغانستان غایب این مذاکرات است و کمیته روابط خارجی مجلس نمایند گان امریکا ازمایک پمپیو خواست که دراین مورد وضاحت دهد.

لیندسی گراهام رئیس کمیته تخصیص بودجه سنای امریکا از مایک پومپیو وزیرخارجه امریکا درنشست عمومی مجلس پرسیده است که به این کمیته وبه جهان اطمینان بدهد که دولت افغانستان درهر گونه تفاهمنامه صلح حضور هدفمند خواهد داشت.

قبل ازآن شماری از اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، با ارسال نامه‌ یی به پمپیو از اینکه جزییات کافی از جریان مذاکرات با طالبان در اختیار آن‌ها قرار داده نمی‌شود، انتقاد کرده بودند.

اعضای این کمیته به شکل جدی از وزیرخارجه امریکا خواسته است که موقف خود را تغییر بدهد وزمانی که خلیلزاد از سفر بازگردد به اواجازه دهد تا در مدت هفت روز درمورد روند صلح افغانستان به کمیته روابط خارجی امریکا گزارش دهد.

کمیته روابط خارجی مجلس امریکا هشدار داده است که این کمیته براساس قانون اساسی امریکا مسئولیت نظارتی دارد ودرمورد اعمال صلاحیت نظارتی خود از هر گزینه کار خواهد گرفت.

اما وزیر خارجه امریکا این اظهارات را در کمیته تخصیص بودجه سنای امریکا در جواب به رئیس این کمیته ابراز کرد وتاکید کرده است که بیشتر از آن‌ها دولت افغانستان در مرکز قرار خواهد داشت زیرا این یک روند تحت رهبری افغان‌ها خواهد بود.

این درحالیست که از پنج دور مذاکرات صلح افغانستان میان نمایند‌گان با صلاحیت امریکا وهیئتی ازگروه طالبان در کشورهای عربی به خصوص درقطر پشت در های بسته صورت گرفت وازاین نشست ها جزئیات کامل دراختیار مردم ودولت افغانستان قرارنگرفته است.دولت افغانستان باربار تاکید کرده است که هر گونه نشست ها ومذاکرات صلح افغانستان بدون حضور هیئت افغانستان نتیجه یی درپی نخواهد داشت باید تمام نشست های صلح افغانستان که از هر آدرس و یا ازسوی هرکشور راه انداری می شود به رهبری دولت افغانستان پیش برده شود تا نتیجه یی به دست آید، زیرا تجربه نشان داده است که درگذشته های نه چندان دور نشست های روند صلح افغانستان بدون حضور نمانیدگان این کشور بی نتیجه بوده است.

پنج دور مذاکرات صلح افغانستان میان نمایندگان امریکا و طالبان که در درازای نزدیک به شش ماه ادامه دارد.مبهم بودن این مذاکرات باعث شده است که اعضای مجلس نمایندگان امریکا با انتقاد از وزیرخارجه امریکا وزلمی خلیلزاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان بخواهند تا درمورد پیشبرد روند صلح افغانستان به آن مجلس وضاحت بیشتر بدهند.

نگرانی اعضای مجلس نمایندگان امریکا درحالی ابراز شده است که وزیر خارجه امریکا به زلمی خلیلزاد اجازه نداده است تا به نمایند گان مجلس امریکا در مورد روند صلح افغانستان وضاحت دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید