روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وزارت داخله افغانستان: معاون وزیر مالیه طالبان هنگام خروج از کشور بازداشت شد

وزارت داخله کشور اعلام کرده که دو عضو گروه طالبان را در فرودگاه کابل و نقطه مرزی اسپین بولدک در ولایت قندهار در جنوب افغانستان بازداشت کرده است. نام این دو در فهرست تحریم‌های سازمان ملل است.

براساس این خبرنامه یکی از این دو نفر روز دوشنبه ۱۹ قوس در مرز اسپین بولدک ولایت قندهار بازداشت شدند.

به گفته وزارت داخله فرد بازداشت شده در اسپین بولدک، معاون وزارت مالیه رژیم حکومت طالبان بوده است.

وزارت داخله افغانستان هویت این فرد را عبدالجلیل حقانی اعلام کرده و گفته است که اینترپل – پولیس بین‌الملل – او را شناسایی کرده است.

در خبرنامه وزارت داخله افغانستان آمده که عبدالجلیل حقانی “با جعل هویت و پاسپورت جعلی به اسم ولی محمد” در نظر داشت از مرز اسپین بولدک به کشور پاکستان سفر کند.

ماموران پولیس افغانستان فرد دوم را در میدان هوایی بین المللی حامدکرزی در کابل شناسایی و بازداشت کرده‌اند.

وزارت داخله افغانستان هویت این فرد را نورالله، باشنده ولایت زابل در جنوب افغانستان اعلام کرده و گفته است که او نیز در فهرست تحریم‌های سازمان ملل بوده‌ است.

حکومت افغانستان معتقد است که یکی از راه‌های کاهش فعالیت طالبان و وارد کردن فشار بر این گروه، خشکانیدن منابع مالی آنان است که از طریق تحریم‌های بین‌المللی مقدور است.

افغانستان بارها از کمیته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خواسته است گروه طالبان را “گروه تروریستی” تعریف کند و ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر، و دیگر اعضای رهبری این گروه را در فهرست تحریم شدگان سازمان ملل قرار دهد.

حکومت افغانستان از یک سال پیش تاکنون برای درج نام رهبران و برخی از اعضای ارشد این گروه در فهرست تحریم‌های سازمان ملل تلاش کرده است.

امریکا شمار زیادی از اعضای گروه طالبان و شبکه حقانی را مشمول تحریم‌های این کشور قرار داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید