روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ:باغ بابر در فهرست میراث های فرهنگی جهان ثبت شود

امارت اسلامی از یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل خواسته است که باغ بابر را ثبت میراث‌های فرهنگی جهان کند.
باغ بابر که در جنگ ها ویران شده بود، در زمان حکومت پیشین از سوی موسسۀ آغا خان دوباره بازسازی شده است.
وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی از سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)خواسته که باغ بابر کابل را در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان ثبت کند.
عتیق الله عزیزی، معیین فرهنگ و هنر این وزارت گفته است که باغ بابر با معیارهای یونسکو برابر است و آنان توقع دارند که به زودی این باغ در فهرست میراث‌های فرهنگی جهان ثبت شود.
او گفت: “از نگاه تاریخی جهانیان هم معترف اند و خواهش ما هم این است که یونسکو باغ بابر را در فهرست میراث‌های فرهنگی شامل نماید، به همین منظور وزیر اطلاعات و فرهنگ در مکتوبی از یونسکو خواسته که باغ بابر با معیارهای میراث‌های فرهنگی یونسکو برابر است و باید به عنوان میراث فرهنگی جهان حساب شود.”
باغ بابر که در سال ۱۵۲۸ میلادی در منطقه شیردروازۀ کابل بنا شده، حدود پنج قرن قدمت دارد. ظهیرالدین محمد بابر، نخستین فرمان‌روای امپراطوری مغل‌ها در همین باغ دفن است که به همین مناسبت باغ بابر نامگذاری شده است.

در پهلوی ارزش تاریخی و فرهنگی، باغ بابر از دیر زمانی به این سو از تفریح‌گاه‌های مهمی برای جوانان و خانواده‌های ساکن کابل است.

باغ بابر در گذشته‌ها میزبان کنسرت‌ها، تیاتر، نمایشنامه‌های تمثیلی، نمایشگاه‌های مختلف و برخی بازی‌ها بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید