روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

واکنش‌ها به ممانعت از ورود پشتین به کویته

حکومت ایالتی بلوچستان به منظور پشتین، رهبر تحریک تحفظ پشتون اجازه نداد تا در میدان هوایی شهر کویته پیاده شود.

پشتین ذریعۀ طیاره از کراچی به شهر کویته سفر کرده بود، اما قوای امنیتی بلوچستان به وی اجازه نداد از طیاره پیاده شود و سرانجام طیاره پشتین را به اسلام آباد انتقال داد.

قرار بود  پشتین شام دوشنبه ۱۹ قوس با انجمن نا‎پدید شدگان بلوچ ابراز همبستگی کرده و نیز در شماری از جلسات تحریک تحفظ پشتون شرکت کند.

شماری از فعالان در شبکه‎های اجتماعی، به خاطر ممانعت از ورود  پشتین به شهر کویته، به شدت انتقاد کردند.بشرا گوهر، فعال مدنی در تویترخود نگاشته است که در پاکستان تنها بر پشتون‌ها محدودیت وضع شده و نام آنان درج فهرست سیاه شده و به گونۀ غیرقانونی زندانی می‌شوند.

محسن داور، عضو برجستۀ تحریک تحفظ پشتون، در تویتر نگاشته است که منظورپشتین برای شرکت در تحصن بلوچ‌ها عازم کویته شده بود، اما از راه گشتانده شد و مقام‌ها برایش گفتند که نمی‌تواند وارد خاک بلوچ‌ها شود.

افراسیاب ختک
سیاستمدار شناخته شدۀ پاکستانی، با اشاره به گردهمایی سال ۲۰۱۴ تحریک انصاف پاکستان نوشته است که به عمران‎خان اجازه داده میشود که برای ۱۲۶ روز در قلب اسلام آباد در برابر محکمۀ عالی مظاهره کند، اما به منظور پشتین اجازۀ هیچ گونه فعالیت سیاسی داده نمی‌شود.ایالت سند پاکستان نیز هفتۀ گذشته  پشتین را برای ۹۰ روز از ورود به شهر کراچی منع کرد و او را به بیانات تحریک آمیز بر ضد دولت متهم کرد.

با اینحال واکنش‌های تند سبب شد که حکومت ایالتی سند این محدودیت را بر  پشتین لغو کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید