روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان افزایش یافته است

سازمان جهانی صحت با نشر گزارش ماهانه‌اش می‌گوید که ارقام افراد مبتلا به کووید۱۹ و مرگ ناشی از آن در افغانستان افزایش یافته است.

بر اساس آمار این سازمان در ماه اگست نزدیک به ۶۹۰۰ واقعه مثبت کووید۱۹ در سراسر افغانستان ثبت شده است. همچنان این سازمان از مرگ ۲۹ بیمار مبتلا به کروناویروس در ماه گذشتۀ میلادی خبر داده است.

این در حالی است که این سازمان در ماه جون دو هزار و ۱۲۹ واقعه مثبت کووید۱۹ و ۱۶ مورد مرگ ناشی از این بیماری را در سراسر افغانستان ثبت کرده بود.

سازمان جهانی صحت گفته است که در مجموع ۱۹۲هزار و ۶۱۵ مورد مثبت کووید۱۹ در سراسر افغانستان ثبت شده است.

همچنان سازمان جهانی صحت گفته است که از کمپاین ملی واکسیناسیون کووید۱۹ حمایت کرده است. این کمپاین در ۱۶ جولای آغاز و در ۱۴ اگست پایان یافت که در نتیجه چهار میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ۱۸ سال و بالاتر از آن در ۳۴ ولایت واکسین کووید۱۹ را دریافت کردند.

از سویی هم، هشت شفاخانه ویژۀ بیماران کووید۱۹ در ولایات کابل، ننگرهار، ارزگان، زابل، نیمروز، خوست، کنر و غزنی تحت پوشش برنامه‌های حمایتی سازمان جهانی صحت و سایر شرکای کاری‌اش قرار‌ دارد.

این سازمان با نشر پیام‌هایی از مردم خواسته است که افراد بالاتر از ۵۰ سال و کسانی که به فشار بلند خون، امراض تنفسی، قلبی، شکر و یا سرطان مبتلا هستند، باید واکسین کووید۱۹ را دریافت کنند، بدون نیاز از خانه بیرون نشوند و همیشه ماسک بپوشند.

رعایت فاصلۀ دومتری، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون و دوری از بیماران مبتلا به کووید۱۹ از دیگر توصیه‌های سازمان جهانی صحت به مردم است.

همچنان سازمان جهانی صحت، پوشیدن دایمی ماسک، چپن پاک، رعایت فاصلۀ فزیکی، اخذ واکسین کووید۱۹، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون و استفاده از غذاهای متنوع را به داکتران و کارمندان شفاخانه‌ها و مراکز صحی توصیه کرده است.

بیماری کووید۱۹ برای بار نخست در اواخر دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ولایت هوبی چین شیوع کرد و سپس به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال بیش از ۶۰۶ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری کشنده مبتلا شده اند که از این میان، بیش از شش میلیون و ۵۰۷هزار نفر جان باخته اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید