روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

هوای آلوده، سبب اختلال در عملکرد مغز انسان می گردد

گرم‌شدن کرۀ زمین و آلود‌گی هوا نه‌تنها خرابیهایی‎را بر روی سیارۀ ما ایجاد کرده بلکه تأثیراتِ بدی بر روی سلامتی انسان‌ها گذاشته است. آلود‌گی هوا باعث افزایش بیماری‌های تنفسی، آسم وافزایش خطرِ سکتۀ مغزی شده است.  مطالعاتِ جدید نشان می‌دهد که آلود‌گی هوا بر روی مغز انسان نیز تأثیر می‌گذارد.تحقیقات اخیرِ دانشمندان در دانشکدۀ پزشکی بوستن نشان می‌دهد که قرار گرفتنِ طولانی‌مدت در معرض هوای آلوده، باعث از بین رفتن ساختار مغز و اختلال در عملکرد شناختی مغز در میان‌سالی و یا پیری می‌شود.محققان شواهدی‎را کشف کردند حاکی از این‌که آلود‌گی هوا بر روی ساختارِ مغز تأثیر می‌گذارد و منجر به نوعی سکتۀ مغزی خاموش ایسکمیک می‌شود که رگهای خون‌رسان به مغز مسدود می‌شوند.

این تحقیقات افرادی را که نزدیک به جاده‌های اصلی زند‌گی می‌کردند، مورد بررسی قرار داده و سپس با استفاده از تصاویر ماهواره‌یی ذرات معلق در هوا و تأثیر زند‌گی در چنین محیطی را بر روی این افراد ارزیابی نموده است. این ذرات که باعث آلود‌گی می‌شوند  منابع مختلفی دارند از جمله: نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها، موترها و همچنین سوزاندن زغال‌سنگ و چوب.بخش گسترده‌یی از مطالعات نشان داده‌اند که آلودگی هوا، بدون توجه به سن و سالِ افراد، تأثیر بدی بر روی مغز آن‌ها دارد. تحقیقات انجام شده در مارچ ۲۰۱۵ نشان داده که آلود‌گی هوا می‌تواند مانع رشد قدرتِ شناختی کودکان شود.محققان سه نتیجۀ شناختی‎را (حافظۀ کاری، حافظۀ کاری برتر و توجه) در ۲۷۱۵ دانش‌آموزِ مکاتب از ۳۹ آموزشگاه مختلف، بررسی کردند.

آن‌ها دریافتند که کودکانِ واقع در مدارس آلوده‌تر، با شرایط اجتماعی و اقتصادی یکسان با دیگر دانش‌آموزان  دارای بازدهی شناختی کمتری هستند، حتا پس از همآهنگ شدن با فاکتورهای دیگری که بر‌روی افزایش توانایی درک تأثیر مثبت می‌گذارند.یافته‌ها نشان می‌دهند که توسعۀ فعالیت‌های مغزی به ترافیک وآلود‌گی ناشی از آن در دورۀ میانۀ کودکی، حساس‌تر می‌باشد.

خوشبختانه این یافته‌ها سیاست‌گذاران را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را تشویق به تنظیماتِ بیشتر برای کاهش آلود‌گی هوا و انتخاب مکان‌های پاک‌تر برای مدارس جدید کرده است.تحقیق انجام شده در نوامبر ۲۰۱۲ در رابطه با جامعۀ پیری‌شناسی در امریکا  دریافته که زند‌گی در مناطقی با سطح بالای آلود‌گی هوا می‌تواند منجر به کاهش سطح ادراک در افراد مسن شود. این اولین تحقیقاتی است که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض هوای آلوده بر روی عملکرد شناخت در مردان و زنان مُسن تأثیر به‌سزایی دارد.محققان دریافته‌اند که ذرات هوا که دارای قطر ۲،۵ میکرومتر یا کوچک‌تر هستند، می‌توانند به عمق ریه و احتمالاً مغز نفوذ کنند.

آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که هوای آلوده می‌تواند یک خطر محیطی مهم برای کاهش میزان ادراک و شناخت در افراد مسن باشد.اگر در محیطی با سطح آلود‌گی بالا زند‌گی می‌کنید، تحقیقاتی در مارچ ۲۰۱۵ در دنمارک نشان داده که فعالیت‌های ورزشی در هوای آلوده می‌تواند برخی تاثیرات مضرِ مربوط به آلود‌گی هوا را بیشتر کرده و خطر مرگ‌ومیر زودرس را نیز افزایش دهد. فعالیت بدنی می‌تواند مصرفِ تنفسی و میزان آلاینده‌های هوارا که شما از طریق تنفس وارد ریه‌های خود می‌کنید، افزایش دهد. اگر امکانش برای‌تان وجود دارد، در داخل خانه ورزش کنید و یا به محیطی مانند پارک، کنار رودخانه و یا جایی با درختانِ زیاد بروید که دارای میزان آلود‌گی کمتری است، به ویژه در روزهایی که میزان آلود‌گی هوا بیشتر است.

سیمرغ

ممکن است شما دوست داشته باشید