روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

هنگام فعالیت های ورزشی، وزن کردن بدن را فراموش نکنید!

یعقوب کوهکن

ورزشکاران وعلاقه مندان ورزش ! هنگام ورزش آب زیادی به دلیل عرق‌ریزی و تنفس از دست می‌رود.

با بیشتر شدن شدت ورزش، طولانی شدن مدت آن و زیادتر شدن گرما و رطوبت، دفع آب بیشتر می‌شود. اگر آب از دست رفته جبران نشود ، عملکرد دچار اختلال خواهد شد. اگر آب دفع شده معادل ۱ تا ۲ در صد وزن بدن باشد، عملکرد وجود را به خطر می‌اندازد. ‌این حد کاهش آب، به هنگام ورزش‌های غیر قدرتی که آثار منفی به جای می‌گذارند، ناچیز اند.

بهترین نشانه کاهش در جریان یک فعالیت بدنی، وزن کردن بدن است. در حقیقت، تقریباً صد در صد از کاهش وزن هنگام یک وقت تمرین ورزشی، ناشی از کاهش آب است. بنابراین مقدار آب مورد نیاز برای جایگزین کردن آب از دست رفته، به‌طور قطع معادل با تفاوت وزن بدن قبل و بعد از تمرین است. اگر ورزشکاری پس از ورزش به میزان ۱۸۰۰ گرام سبک‌تر شده باشد‌این بدان معنی است که او به مصرف حداقل ۱۸۰۰گرام آب،  قبل از تمرین بعدی نیاز دارد و اگر به میزان دو درصد از وزن بدنش کم شده باشد نباید به او اجازه شرکت در تمرینات بعدی داده شود.

تنها تشنگی نشانه کم آبی بدن نیست. به هنگام ورزش شما مقدار زیادی آب را قبل از احساس تشنگی از دست می‌دهید و قبل از اینکه به‌طور کامل کم آبی شما جبران شود، احساس تشنگی از بین می‌رود. بنابراین برای تأمین نیازتان به آب نمی‌توانید به حس تشنگی اکتفا کنید. به عنوان یک ورزشکار،لازم است که به‌طور آگاهانه بیش از آنچه دوست دارید، آب بنوشید، به‌ویژه زمانی که در گرما ورزش می‌کنید.

توصیه‌هایی به ورزشکاران درباره مایعات:

* دو ساعت قبل از تمرین یا مسابقه حدود ۵۰۰ میلی لیتر مایعات بنوشید.

* هنگام ورزش هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک‌بار، ۱۵۰تا ۳۰۰ میلی لیتر آب بنوشید.

* هنگام ورزش احساس تشنگی ملاک درستی مبنی بر نیاز ورزشکار به آب نیست، احساس تشنگی هنگام ورزش، ممکن است معرف کاهش دو درصدی وزن بدن باشد.

* در طول تمرین سخت که بیشتر از یک ساعت طول می‌کشد، توصیه می‌شود در هر یک ساعت تمرین، ۳۰ تا ۶۰ گرام کاربوهایدریت مصرف شود تا اکسیداسیون کاربو هایدریت حفظ شده و خستگی به تعویق افتد.

* مایعاتی که معطر، تا حدودی نم‌کدار، سرد (۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد )یا شیرین هستند، ممکن است نوشیدن بیشتر را تحریک کند.

* پس از ورزش  و کاهش وزن ناشی از فعالیت، ۱۲۵۰ تا۱۵۰۰ میلی لیتر مایعات بنوشید تا ادرار دفع شده نیز جبران شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید