روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

هندوستان برای کمک های بیشتر به افغانستان ابراز آماده گی کرد

وزیر خارجه هند قبلا گفته بود که اگر حکومت فعلی افغانستان امنیت سفارت این کشور را در کابل تامین کنند، هند می تواند فعالیت های قونسلی اش را از سر گیرد

وزارت خارجه هند به روز پنجشنبه در اعلامیه ای گفت که هدف از سفر این هیئت به کابل، گسترش کمک های بشری هند به افغان ها، بررسی پروژه های تمویل شده توسط این کشور و ارائه کمک های طبی با افغانستان است.

هند با حکومت سابق افغانستان در بخش های ملکی و نظامی همکاری داشت. هند، نظامیان افغان را آموزش می داد و در بخش ملکی نیز در شماری از پروژه های بزرگ مانند ساختمان جدید شورای ملی افغانستان و بند سلما سرمایه گذاری کرده است.

هنگامی که در ماه اگست سال گذشته حکومت افغانستان تغییر کرد و بحران بشری افزایش یافت، هند اعلام کرد که ۵۰ هزار متریک تُن گندم به افغانستان کمک می کند.

چندین محموله گندم کمکی هند در ماه های اخیر وارد افغانستان گردیده و برای نیازمندان توزیع شده است.

مقداری از این گندم از طریق پاکستان به افغانستان رسیده و این روند هنوز هم ادامه دارد.

وزیر خارجه هند قبلا گفته بود که اگر حکومت فعلی افغانستان امنیت سفارت این کشور را در کابل تامین کنند، هند می تواند فعالیت های قونسلی اش را از سر گیرد.
هیأت وزارت خارجهٔ هند در حالی وارد کابل شده است که یک هیئت متشکل از بزرگان قومی و سیاستمداران مناطق قبایلی پاکستان نیز برای گفتگوهای صلح با تحریک طالبان پاکستان، در کابل به سر میبرد.

حکومت افغانستان گفته اند که در مذاکرات بین حکومت اسلام آباد و تحریک طالبان پاکستان میانجیگری می کنند و این تلاش ها به خوبی پیش می رود.

هند و پاکستان که مدت هاست با یکدیگر اختلاف دارند، هر یک تلاش می کنند تا با رژیم های حاکم در افغانستان نزدیک باشند.

اما دیده شود که حکومت افغانستان چگونه منافع و روابط خود را با این دو کشورهای رقیب دارای اسلحۀ هسته ای٬ مدیریت خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید