روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

هفته تغذیه با شیر مادر

حامده صدیقی

اهمیت شیر مادر

۱۱- ۱۷ اسد مطابق ۱-۷ آگست، هفته تغذیه طفل با شیر مادر است که هر سال به مدت یک هفته در همه کشورهای جهان از آن تجلیل به عمل می آیاد. هدف عمده از تجلیل و بزرگداشت از این هفته در سطح جهان، تجدید تعهد برای حفاظت زندگی اطفال، بهبود وضعیت کودکان و شگوفایی نسل آینده بشریت است.

زیرا تغذیه با شیرمادر نه تنها یک گام مهم برای حفظ حیات کودکان است بلکه متضمن آینده پربار وشگوفای نسل آینده است. ولی با تأسف امسال از این هفته در حالی در کشور تجلیل به عمل می آید که بیش از ۸۰ درصد نفوس کشور به خصوص مادران و اطفال که نیمه بزرگ جامعه را تشکیل می دهند، از فقر غذایی و سوء تغذی رنج می برند که با استقرار امارت اسلامی، دول غربی به پیروی از امریکا با مسدود ساختن ذخایر ارزی افغانستان در بانک های بین المللی این جفا را عمداً بر مردم افغانستان روا دانسته جا دارد که به استقبال از این هفته امریکا و هم پیمانانش با آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان که چرخش، اقتصادی تأمین امنیت و مصؤنیت غذایی مردم افغانستان مخصوصاً مادران و اطفال وابسته به آن است، این فرصت را مهیا سازد تا از فاجعه سوء تغذی آنان جلوگیری به عمل آید.

ولی نکته مهم که به این مناسبت ضرور است، تا خانواده ها در تغذیه درست اطفال در نظر گیرند تا از افزایش رقم بالای مرگ و میر اطفال زیر پنج سال جلوگیری شود که یکی از چالش های عمده صحت عامه در افغانستان است، آغاز تغذیه کردن با شیر مادر در ساعات اول بعد از تولد و ادامه آن تا ششماه اول حیات اطفال تنها با شیر مادر است. هرگاه اطفال در ساعات اول بعد از تولد و شش ماه اول به صورت خالص با شیر مادر تغذیه شوند می توانیم از مرگ بی مورد هزاران طفل زیر سن پنج سال جلوگیری کنیم. زیرا شیر مادر هدیه یی است که خداوند(ج) به همه مادران اعطا کرده است. الله جل جلاله در آیه مبارک سوره بقره خطاب به مادران می فرماید: ترجمه «و مادرها شیر بدهند به اولاد های شان تا دوسالگی، این حکم به کسانی است که اراده دارند پوره کنند شیر دادن را»

مزایای عمده تغذیه با شیر مادر به اساس دستورات دینی و صحی، تغذیه مصؤن، ارزان و کمک کننده در وقایه و محو فقر غذایی کودکان می باشد.

و منبع غذایی کامل و سالم می باشد. حتی تغذیه کردن طفل با شیر مادر برای اطفال هم غذا و هم دوا است. زیرا سوء تغذی به شمول «تغذیه طفل شیر خوار با شیر ناکافی» در اطفال کمتر از ۵ سال ۴۵ درصد عامل مرگ و میر آنها را تشکیل می دهد.

که درنتیجه قد کوتاهی، کندذهنی را به وجود آورده، امراض مثل چاقی، مصابیت طفل به امراض مزمن را سبب می گردد. برعکس اطفال که با شیر مادر تغذیه می شوند به شکل اوسط درجه ذهنی ذکاوت شان در مقایسه به آنعده اطفالی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند بالا و زیاد می باشد. همین گونه تغذیه با شیر مادر باعث جلوگیری از سرطان های سینه، رحم و تخمدان در نزد مادران و جلوگیری از خونریزی های بعد از ولادت می شود. تغذیه با شیرمادر روابط عاطفی محبت آمیز بین طفل و مادر را انکشاف می دهد، به خصوص دادن شیر اول یا فله مادر که غلیظ و زرد رنگ است باید در نیم ساعت اول بعد از ولادت به طفل داده شود زیرا همانند واکسین، طفل را در مقابل انتانات و سایر امراض محافظت می کند، اطفال در واقع با تغذیه با شیر مادر به صورت نورمال نشو و نما می کنند، اطفال چانس کمتر مصاب شدن به انتانات نفس تنگی، حساسیت ها و امراض جلدی را دارا می باشند و سبب فاصله میان ولادت ها به شکل طبیعی می شود.

با توجه به مزایای بیشمار تغذیه با شیر مادر، مادران کوشش نمایند اطفال شان از شیر خود تغذیه نموده و افراد سالم به جامعه تقدیم نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید