روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

هشدار چهار کشور اروپایی و عربی به اسرائیل

آلمان، فرانسه، مصر و اردن در بیانیه‌ای مشترک نسبت به عواقب الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل هشدار داده و اعلام کردند که این اقدام اسرائیل را در صورت عملی شدن، به رسمیت نخواهند شناخت.
در بیانیه روز سه‌شنبه ۱۷ سرطان وزیران خارجه این چهار کشور تاکید شده که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری ممکن است بر مناسبات آنها با اسرائیل نیز اثر بگذارد.
آلمان و فرانسه از نزدیک‌ترین متحدان اسرائیل در اتحادیه اروپا و مصر و اردن دو کشور عربی در دنیا هستند که با اسرائیل پیمان صلح دارند.
اسرائیل که پیشتر تاریخ ۱۱ سرطان را برای آغاز روند الحاق حدود ۳۰ درصد از کرانه باختری به خاک خود تعیین کرده بود، هنوز رسماً گامی‌ در این زمینه برنداشته است.
هایکوماس، ژان ایو لودریان، سامح شکری، و ایمن الصفدی، وزیران خارجه آلمان، فرانسه، مصر و اردن در بیانیه پایانی نشست ویدئویی روز سه‌شنبه خود همچنین تاکید کردند: «در این باور شریک هستند که الحاق هر بخشی از اراضی اشغالی سال ۱۹۶۷، نقض قوانین بین‌المللی است و اساس روند صلح را با تهدید روبرو می‌کند».
به گفته این چهار کشور، اعمال حاکمیت اسرائیل بر این اراضی، «امنیت و ثبات منطقه را به صورت جدی تحت تاثیر قرار می‌دهد و مانع بزرگی در راه تلاش‌های دستیابی به یک صلح کامل وعادل خواهد بود». وزیران خارجه کشورهای عرب نیز روز سه‌شنبه در یک نشست ویدیویی خواستار «موضع موثرتر» علیه طرح الحاق شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید