روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

هشدار درباره نفتکش در حال متلاشی دریای سرخ

شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه می‌دهد تا خطر ناشی از ادامه حضور نفتکشی را که در سواحل یمن در دریای سرخ در حال متلاشی شدن است بررسی کند.
نفتکش و انبار شناور سیفر حامل بیش از یک میلیون بشکه نفت خام است و کارشناسان هشدار داده‌اند که اگر این نفتکش شکاف بردارد فاجعه‌ای زیست محیطی تمامی‌منطقه را تهدید می‌کند.
نگهداری و تعمیر این نفتکش از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در حدود پنج سال پیش متوقف شده است. روز یکشنبه حوثی‌ها موافقت کردند که گروهی از کارشناسان سازمان ملل از آن بازدید کنند اما بر سر مالکیت محموله نفتی آن اختلاف وجود دارد. این نفکش ۴۵ ساله در ۶۰ کیلومتری شمال بندر حدیده لنگر انداخته که در دست حوثی‌ها است.
اخیرا آب به داخل موتورخانه نفتکش نفوذ کرده و خطر غرق یا انفجار آن را افزایش داده است. تعمیر موقت انجام گرفته اما سازمان ملل گفته است که این وضعیت می‌تواند به فاجعه منجر شود.
علاوه بر خسارات جبران‌ناپذیر به زیستگاه جانوران آبی در منطقه، نشئت نفت می‌تواند زندگی ساکنان سواحل منطقه را که از راه ماهی‌گیری امرار معاش می‌کنند به مخاطره اندازد.
گروه یمنی هوادار محیط زیست به نام «حلم اخضر» یا رویای سبز تخمین می‌زند که بیش از ۱۲۶ هزار نفر شاغل در صنایع ماهی‌گیری منطقه شغل خود را از دست خواهند داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید