روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

نیروهای ویژه افغان دژ مستحکم در برابر حملات دشمن

نیروهای ویژه افغانستان یکی از نیرومندترین واحد اردوی افغانستان و یکی از بهترین نیروهای عملیاتی خاص در منطقه است. این نیروها قادر به انجام عملیات های مستقلانه بر اساس اطلاعات استخباراتی و امکانات هوایی خودشان هستند.

حال که قدرت هوایی نیروهای افغان تقریباً به سه برابر افزایش یافته است این نیروها به سادگی می توانند اهداف پلانی دشمنان را خنثی نمایند.

 گفته می شود که درکل توانایی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان نسبت به چند سال گذشته بهبود یافته و در چندین بخش آنان پیشرفت های چشمگیری داشته اند.

این درحالیست که حضور نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان روی تقویت نیروهای افغان متمرکز است تا این نیروها بتوانند در امنیت کامل افغانستان، منطقه و جهان کمک نمایند.

نیروهای ویژه افغان حملات طالبان را که برای تصرف چندین ولایت و ولسوالی طی سال جاری پلان شده بود دفع و این گروه را در اکثر حملات تهاجمی شان به شکست مواجه ساخته اند.

با وجودی که مخفی‌گاه‌های القاعده در دو طرف خط مرزی افغانستان  پاکستان به عنوان  ماهیت و زمینه رشد تروریزم در منطقه دانسته می شود و گفته می شود که تهدیدی علیه امنیت افغانستان و ماموریتی که برای منافع امریکا در منطقه است در آموزش، پرورش و تجهیز مخالفان دولت افغانستان نقش دارد و تروریستان ودهشت افگنان از این طریق برای انجام فعالیت های تخریبی وارد افغانستان می شوند، اما نیروهای امنیتی افغان با جسارت و مهارت های شان مانع آنان می شوند.

 باید اذعان داشت که نیروهای کماندو در سخت ترین شرایط جنگ تربیت و آموزش دیده اند و قادر اند در عملیات های نهایت پیچیده دستاورد های عالی داشته باشند، همینگونه آنان با سلاح های مدرن مجهز هستند و از توانایی های بلند رزمی و تاکتیکی برخوردار اند که این امر تأثیر مثبت بر واحد های دیگر اردو  نیز وارد نموده است و آنها با گذشت هر روز توانا تر و جسورتر می شوند.

 گفته می شود که رشد کماندوها یکی از چهار هدف مشخص رئیس جمهور محمد اشرف غنی بوده است و در راهکار جدید او که سال گذشته برای نیروهای افغان منتشر شد آمده است. این طرح خواستار افزایش تعداد نیروهای عملیات ویژه قراردادن بعضی از نیروهای پولیس تحت کنترول وزارت دفاع افغانستان و کارهای بیشتر برای مبارزه با فساد در صفوف نیروهای امنیتی می باشد.

رئیس جمهور غنی از نظامیان افغان خواست تا قادر به انجام عملیات های تهاجمی بیشتری علیه طالبان شوند و این که آن ها الی سال ۲۰۲۰ بر جمیعت بیشتر افغانستان مسلط شوند و طالبان را مجبور به آشتی کنند.

برای انجام چنین امری، نیاز است
 تا نیروهای حکومتی توانایی شان را به صورت سریع افزایش دهند. یک ارزیابی نظامیان ایالات متحده نشان می دهد که در حال حاضر اکثر ولسوالی های کشور تحت کنترول یا نفوذ دولت افغانستان قرار دارد.

چندی قبل در یک اقدام قابل ملاحظه، پولیس های مرزی و پولیس های نظم عامه از وزارت داخله به وزارت دفاع منتقل گردیدند، و در این فرایند تحت نام نیروهای مرزی افغانستان و نیروهای نظم عامه ملی افغانستان مسما شده اند.

کماندوهای آینده افغانستان درحالی که از درون هاموی ها عملیات می کنند، آماده دفع عملیات های شبه برخورد با کمین می شدند؛ در جریان آموزش آنان مهارت های بسیار دشوار را می آموزند مثلاً: تمرینات سخت دوش حرکات جمع نظام نهایت دشوار بلند نمودن تایرهای بزرگ در مسیرهای کوهستانی، فراگیری تاکتیک های خاص نبرد، اجرای مانور ها و…

قوماندان گروه مشورتی عملیات های ویژه می گوید که کماندوهای آینده‌ افغانستان در ابتدا باید یک دوره سه ساله استخدام را با اردوی ملی افغانستان تکمیل کنند. سپس به منظور اطمینان یافتن از این که آنها با گروه های مخالف ارتباط ندارند، مورد بازرسی اطلاعاتی قرار می گیرند. او می گوید که درحدود ۱۰درصد از کماندو های بالقوه طی این بازرسی از رده خارج می شوند.

یک واحد نیروهای ویژه به نام کبرا به مناطق شرقی و شمالی اعزام
 می شوند و واحد دیگر آن به غرب و جنوب فرستاده می شود.

تنها دلیلی که نیروهای ویژه باید در جاده ها باشند، این است که به هدف شان برسند و به دشمنان اجازه ندهند تا بالای مناطق مسکونی و غیر مسکونی عملیات نمایند.

مسعود صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید