روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

نگرانی کانگرس، ازتقویه احتمالی تروریستان برای تکرارحادثه یازدهم سپتامبر

  نگرانی‌ها در واشنگتن نسبت به آسیب‌پذیری خاک امریکا در برابر حملات تروریستی پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان افزایش یافته است. لیندزی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه در روزهای اخیر در مصاحبه‌ای گفته که قانونی را در ماه آینده پیشنهاد خواهد کرد که بر اساس آن وزیران خارجه و دفاع امریکا باید تضمین دهند که خروج سربازان امریکایی از افغانستان، امریکا را در برابر حملات تروریستی آسیب‌پذیر نمی‌سازد.این درحالیست که امریکا قصد دارد نظامیانش را از افغانستان خارج کند اما مردم آن از این نگران اند که بدون حضور نظامی کشورشان، افغانستان به پایگاهی برای حملات تروریستی علیه ایالات متحده تبدیل شود. رئیس جمهور ایالات متحده امریکا چندی پیش اعلام کرد واشنگتن نیرو‌های اطلاعاتی قوی را در افغانستان باقی خواهد گذاشت، هرچند وی امید به خروج کامل ارتش این کشور از خاک افغانستان‌را داشته است. تاکید کرده است نگرانی او خروج تمامی نظامیان
از افغانستان است، زیرا بیم آن دارد که این کشور به “آزمایشگاه تروریست‌ها” تبدیل شود. دونالد ترامپ می گوید: “من آن را (افغانستان را) دانشگاه هاروارد تروریست‌ها می‌نامم.” دوست دارم از افغانستان خارج شویم، اما این کشور مکان‌های مخفی بسیاری دارد و باید مورد رصد و نظارت قرار بگیرد.
این درحالیست که ارگانهای بلندپایه نظامی ایالات متحده امریکا ازگسترش گروه داعش درافغانستان خبرداده می‌گویندکه این گروه تروریستی به شمول گروه های دهشت افگن دیگر به شکل روزافزون درافغانستان وماوراء آن درحال گسترش اند.سرمنشی ناتوهم ازحالت وخیم  درآینده ابرازنگرانی کرده است.درست چنین تشویش ونگرانی ها درحالی اززبان ناتوومقامات امریکایی ابرازمی گرددکه هم اکنون قوای نظامی این مقامات درافغانستان قراردارند وبادهشت گران عملاً درپیکاراند. ضرب المثل مشهوراست که مارزخمی ظالمترمی گردد.اگرمیدان کارزار به تروریستان باایدیاهای مختلف واگذارگردد، آنگاه دشمن قوی ترشده وبربریت آن بیشترخواهدگشت.کشورهای منطقه برای حفظ حیثیت وآبروی خودممکن برحامیان جدیدگروه های تروریستی تبدیل گردندتاآنان رابه نفع خوددرمقابل حریفان مورداستفاده قراردهند.بنابرین واقعات یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ به گونه وسیع ترووحشت ناکتر تکرار خواهدشد.آنگاه  خارج شدن ازبحران به وجودآمده امکان پذیرنخواهدبود. اظهارات ترامپ در حالی بیان شد که گروه طالبان پیش نویس توافقی را مورد بازنویسی قرار داده که بر اساس آن امریکا تمام نیرو‌های خود را از افغانستان خارج می‌کند و در عوض سران طالبان قول داده که با تروریزم مبارزه کنند.  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا در افغانستان در پیامی نوشته بود: این چارچوبی است که طالبان می‌پذیرند. مهم است که به یاد داشته باشیم به دنبال یک توافق جامع صلح هستیم نه یک توافق خروج. امریکا و طالبان در چارچوب دستیابی به توافقی برای خروج نیرو‌های امریکایی از خاک افغانستان، مذاکرات خود را آغاز کردند. دور نهم نشست طالبان و امریکا در شهر دوحه، پایتخت قطر ادامه دارد. گفته می‌شود که اکنون بحث بر سر ترکیب هیئت افغانستان در نشست”بین الافغانی” است.

حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی که برای پوشش این نشست به دوحه رفته می‌گوید که ترکیب اعضای هیئت مذاکره‌کننده افغانستان با طالبان در مذاکرات آینده “بین‌الافغانی” هنوز مورد بحث است. آنچه بیشتر توجه خبرنگاران را جلب کرده، حضور کم‌سابقه‌ افسران “پلنگی پوش” امریکایی در ساحه (محل) مجلل دیپلماتیک در دوحه بود. روز پنجشنبه که دور نهم گفتگوها بین نمایندگان امریکا و طالبان از سرگرفته شد، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع درافغانستان، نیز دراین محل حضور داشت. پیشتر شبکه خبری الجزیره گزارش کرده بود که در این دور مذاکرات درباره یک دوره ۱۴ ماهه دولت موقت در کابل در زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان میان دو طرف توافق شده است.اما زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان که در نهمین دور مذاکرات صلح با نمایندگان طالبان در دوحه قطر است، در صفحه تویترش نوشته که درباره دولت موقت در این دور مذاکرات هیچ صحبتی نشده و این موضوع مربوط به گفتگوهای بین الافغانی است.  مبنی براین زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که گفتگوهای بین‌الافغانی در آینده برگزار خواهد شد. آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی گام مهم در جهت پیشرفت پروسه صلح افغانستان بوده می تواند.

 این گفتگو یک عنصر ضروری از چارچوب چهارجانبه‌ صلح و گام مهمی در پیشبرد روند صلح افغانستان است.پذیرش متقابل و توافق برای حل اختلاف‌های سیاسی بدون استعمال قوه و خشونت درسی است که از چهل سال فاجعه و جنگ خشونت در افغانستان باید آموخت.

 در نهمین دور گفتگوها  میان این گروه و امریکا در ارتباط به دو موضوع مشخص بیشترصحبت شده است. از جمله تعهد طالبان مبنی بر این‌که اجازه ندهند گروه‌های افراطی تندرو از خاک افغانستان برای فعالیت علیه امریکا و متحدانش استفاده کنند و تعیین زمان بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان پیشرفت‌های ملموسی صورت گرفته است.زلمی خلیل‌زاد نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای صلح افغانستان پیش از آغاز نهمین دور گفتگوها  میان او وطالبان گفته بود که در این دور از گفتگوها  تمام جناح‌ها خواستار پیشرفت سریع در روند صلح افغانستان می‌باشند.از سویی هم وزیر خارجه‌ امریکا پیشتر در سفری به کابل گفته بود که گفتگوها ی کشورش با طالبان پیشرفت‌های خوبی داشته و انتظار می‌رود توافق با طالبان بر سر این مسأله که دیگر از افغانستان برای اهداف تروریستی استفاده نشود به‌زودی نهایی شود.

خلیلزاد این نشست را به عنوان عنصر مهم چهارچوب صلح یاد کرده است.خروج نیروهای خارجی از افغانستان آتش‌بس دایمی و گفتگوهای بین‌الافغانی همه شامل این چهارچوب می‌شوند. این درحالیست که ایالات متحده‌ امریکا از تمایل مردم افغانستان برای پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله و رسیدن به یک توافق سیاسی بین‌الافغانی حمایت می‌کند. خلیل‌زاد در این سفر تلاش می‌کند که طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان را تشویق کند تا به میز مذاکره حاضر شده و برای رسیدن به یک توافق سیاسی که در آن تمام شهروندان از حقوق و امتیازات یکسان برخوردار باشند، مذاکره کنند. مردم ما از هرتلاش در داخل یا در بیرون افغانستان برای تشویق گفتگوها یا بازکردن راه برای شکل‌گیری یک روند با اعتبار و همه شمول حمایت و استقبال می‌کنند. اما بر مشوره‌های همه جانبه، هماهنگی و همکاری لازم میان طرف‌هایی‌که مالکیت افغان‌ها را احترام می‌گذارند تأکید می‌نمایند. خواست مردم افغانستان از کشورهای بزرگ ومنطقوی  این است که بر طالبان فشار بیاورند تا این گروه با دولت افغانستان وارد گفتگوی مستقیم شودتاقضایای داخلی افغانستان توسط خودافغانها حل وفصل شود. در صورتی‌که کشورهای زیدخل درقضیه افغانستان در نشست گفتگوهای صلح طوردسته جمعی اشتراک کنند وتوسط اجماع منطقوی وجهانی  این پروسه به پیش برده شود، گشایش روزنۀ امیدی برای رسیدن به تأمین صلح درکشورامکان پذیرخواهدشد. مذاکرات بین الافغانی همه شمول،آتش بس ودست یافتن به صلح باتوافق تمام افغانها ازمولفه های اصلی به شمارمی‌روندتابتوان درباره سرنوشت آینده کشور خودتصمیم گرفت. درحالی که مردم افغانستان ازبرنامه صلح ایالات متحده امریکاوتلاشهای این کشور به ویژه تلاشهای زلمی خلیل زادنماینده خاص ایالات متحده امریکاقدردانی می‌نمایند.  می گویند به اصل مذاکره وگفتگوهای بین الافغانی برای دست یافتن به یک صلح دوام داروعادلانه باورمنداند.

ز- زامن

ممکن است شما دوست داشته باشید