روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

نقش فولیک اسیددر بدن، علایم کمبود و راه تداوی آنرا بشناسید

فولات که با نام ویتامین B9 و فولیک اسیدنیز شناخته می شود یکی از ویتامین های ضروری برای بدن است که برای کاپی برداری از اطلاعات دی ان ای(DNA))و تولید حجرات جدید، فعالیت سیستم اعصاب و سیستم معافیتی مورد نیاز است و به عنوان یک ویتامین محلول در آب به طور طبیعی در برخی از مواد غذایی و به شکل مصنوعی در بسیاری از مکمل های غذایی وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهند یک برنامه غذایی با میزان بالایی از فولیک اسیدکمک به جلوگیری از سرطان، امراض قلبی، کم خونی و سوء اشکال ولادی در جنین می کند.

آیا شما به اندازه کافی فولیک اسیددریافت می کنید؟کمبود اسید فولیک موجب مشکلات جدی در بدن می شود. در امریکا، استرالیا و بسیاری از کشورهای دیگر مواد غذایی از جمله آرد گندم را با فولیک اسیدغنی می کنند. مردمان این کشورها به طور روزانه و اوسط ۴۵۰ الی ۶۰۰ میکروگرم فولیک اسیداز برنامه غذایی خود و یا به شکل مکمل غذایی دریافت می کنند.

کمبود فولیک اسیددر کشورهای توسعه یافته و جوامع که به تغذیه خود اهمیت می دهند به ندرت دیده میشود. متاسفانه در کشور ما بسیاری دچار کمبود فولیک اسیدو حتی سایر ویتامین ها می باشند.

۹ علامت که نشانه کمبود فولیک اسیدمی باشند

ضعف سیستم معافیتی و ابتلای مکرر به امراض انتانی ،خستگی مزمن و کمبود انرژی، مشکلات هضمی از قبیل نفخ، قبضیت و مشکل در هضم غذا، تاخیر در رشد کودکان و تکامل جنین در دوران حاملگی، کم خونی، زخم های دهان، نوسانات خلق و خوی و تحریک پذیری،رنگ پریدگی، سفید شدن قبل از وقت موها.

برخی از مردم بیشتر در معرض کمبود فولیک اسیدمی باشند و اگرجز گروپ افراد ذیل می باشید باید از دریافت میزان کافی آن مطمئن شوید.

زنان شیرده،  حامله و کسانی که قصد حاملگی دارند، افراد معتاد به الکل،افراد مبتلا به امراضHYPERLINK “https://www.clinicmoo.com/articles/141-fatty-liver” HYPERLINK “https://www.clinicmoo.com/articles/141-fatty-liver”کبدی و تحت تداوی با دیالیز،افرادی که برای تداوی دیابت ادویه مصرف می کنند،کسانی که آسپرین و متوترکسات مصرف می کنند،خانم های که دوران قاعدگی طولانی و شدید دارند.

 

منابع غذایی فولات (اسید فولیک)

فولات به مقدار زیاد در بسیاری از مواد غذایی گیاهی یافت می شود، بهترین راه مقابله با کمبود آن مصرف ۲ الی ۳ وعده سبزیجات و میوه ها به شکل کامل و تازه است. لیمو، مالته، نارنج، پالک، گشنیز، ریحان،کرم، بروکلی، غلات با سبوس کامل و انواع لوبیا از منابع خوب فولات می باشند.

افراد با داشتن یک برنامه غذایی متعادل اصولا به مقدار کافی فولات دریافت می کنند اما تحقیقات نشان می دهند میزان جذب فولیک اسیددر هر فردی متفاوت است.

عوامل متعددی در جذب فولیک اسیددخیل می باشند که عبارتند از: میزان کافی از ذخایر ویتامین HYPERLINK “https://www.clinicmoo.com/articles/58-vitamin-b12″B12 و عنصر زینک، سلامت و وضعیت مناسب دستگاه هضمی، کبد و کلیه ها.

تشخیص کمبود فولیک اسیددر بدن

میزان کل فولیک اسیدموجود در بدن یک انسان با توجه به شرایط سنی ۱۰ الی ۳۰ میلیگرم تخمین زده می شود که نیمی از آن در کبد ذخیره می شود و بقیه در جریان خون و سایر انساج می باشد. برای تشخیص کمبود فولیک اسیداز طریق تعیین میزان این ویتامین در سیرم خون را بررسی می کند هر عددی کمتر از ۳ نانوگرم فی میلی لیتر(ng/ml)) علامه از کمبود آن در بدن دارد.

تفاوت فولات و فولیک اسیددر چیست؟هر دو تقریبا ترکیبی مشابه و با مکانیزم شبیه به هم می باشند، فولات یک ویتامین طبیعی است که در مواد غذایی یافت می شود و فولیک اسیدشکل مصنوعی و ساختگی فولات است که در لابراتوار تولید و از آن در مکمل های غذایی و برای غنی کردن برخی از اقلام غذایی مانند آرد استفاده می شود.

مقدار نیاز بدن به فولیک اسیددر روز برای  گروپ های سنی مختلف:
نوزادان و کودکان: ۵۰ میکروگرم
کودکان ۱ الی ۸ سال: ۸۰ الی ۱۵۰ میکروگرم

نوجوانان ۹ الی ۱۳ سال: ۳۰۰

میکروگرم

بالغین بزرگتر از ۱۴ سال: ۴۰۰

میکروگرم

خانم های حامله ۶۰۰ میکروگرم و زنان شیرده ۵۰۰ میکروگرم

فواید مصرف کافی فولات :حمایت از حاملگی سالم،جلوگیری و تداوی کم خونی،کمک به جلوگیری از برخی انواع سرطان،بهبود افسردگی،افزایش سلامت قلب،کمک به جلوگیری از آلزایمر.

تداخل عملکرد و عوارض جانبی:

فولات(شکل طبیعی) موجود در مواد غذایی دارای عوارض جانبی و تداخل اثر با هیچ ادویه نمی باشد اما اسید فولیک(شکل ساختگی) موجود در مکمل های غذایی با برخی از ادویه ها تداخل عملکرد دارد.

فولیک اسیدبیش از ۲۰۰ میکروگرم در روز با برخی از ادویه های اعصاب و تداوی کننده سرطان و صرع از قبیل متوتروکسات و سولفاسالازین تداخل عملکرد دارد.

رنځورمل داکتر هما اکسیر ترینر متخصص شفاخانه ملالی

ممکن است شما دوست داشته باشید